Już trzy edycje popularnych w naszym mieście jaworznickich szachowych Grand Prix poza nami. Pierwsze zawody rozegrane zostały w piątek 26 marca a uczestniczyło w nich 35 szachistów, kolejne 23 kwietnia gdzie rywalizowało 36 uczestników a ostatnia trzecia edycja odbyła się w miniony piątek 14 maja, w której na szachownicach walczyło 39 miłośników tej królewskiej dyscypliny. W sumie dotychczas w klasyfikacji generalnej punktowało już 53 zawodników reprezentujących miasto Jaworzno, a także inne miejscowości ościennych, m.in. Katowice, Rybnik, Gliwice, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Rudę Śląską, Czeladź, Mysłowice, Imielin, Lędziny, Bieruń Stary, Olkusz oraz Chrzanów.

Turniej prowadzony jest tradycyjnie, w formule dziewięciu cykli rozgrywkowych, które zakończą się ostatnim finałowym starciem w grudniu, i po zliczeniu wszystkich punktów wyłonią najlepszych szachistów w naszym mieście. Zawody rozgrywane są systemem szwajcarskim, a tempo gry poszczególnych edycji i rywalizacja w nich toczą się naprzemiennie: albo P’10 – 10 minut na zawodnika na dystansie 7 rund, albo 3+2 na dystansie 9 rund. Rywalizacja toczy się w nowej sali szachowej Hali MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej 80 w Centrum a w zmaganiach mogą brać udział wszyscy chętni i nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach – do klasyfikacji zaliczone będą wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował. Udział w zawodach oczywiście jest bezpłatny. Turniej rozgrywany jest w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14. Dla zwycięzców – zgodnie z regulaminem – po finałowych zmaganiach przewidziane są nagrody.

Zwycięzcą ostatniej trzeciej edycji został Jacek Stachańczyk (MCKiS Jaworzno), który zgromadził 7 punktów. Tyleż samo “oczek” ugrał drugi w klasyfikacji Rafał Król reprezentujący Ksz Górnik Lędziny, a na trzecim miejscu rywalizację ukończył reprezentant UKSu Pałac Młodzieży Katowice – Maciej Malik (6,5 punktu). Najlepszym juniorem okazał się reprezentant MCKis Jaworzno Igor Musiał, który zapisał na swoje konto 6,5 punktu (4 miejsce), a najlepszym szachistą bez kategorii został Zvonko Grzetic (4,5 punktu).

W klasyfikacji generalnej po 3 turniejach na czele zmagań na chwilę obecną z 20 punktami na koncie znajduje się Maciej Malik, który trzykrotnie zaliczył miejsce na podium w każdym z dotychczasowych turniejów (odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce). Pozycję wicelidera piastuje Jacek Stachańczyk z taka samą liczbą zdobytych punktów (20), który dwa razy zwyciężył a raz zdobył drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium z liczbą 18,5 “oczek” plasuje się nasz świetny junior Igor Musiał (MCKiS), który dwa razy zajał wysokie czwarte miejsce a raz zdobył trzecie miejsce. Na miejscu czwartym w klasyfikacji generalnej znajduje się Jolanta Guzik (MCKiS) – 17 punktów, miejsce piąte z 16 punktami zajmuje Bogdan Łysik (UKS przy SP 8 Chrzanów), a na miejscu szóstym z punktem mniej (15) znajduje się Kazimierz Tchórzewski reprezentujący KS DORS Rudę Śląska. Widać więc wyraźnie, że walka o triumf końcowy będzie bardzo zaciekłą i interesująca, a każdy cykl Grand Prix może zadecydować o końcowym sukcesie bądź porażce.

Kolejna edycja turnieju zaplanowana jest już na piątek 4 czerwca (P’10, 7 rund), a odbędzie się tradycyjnie w sali szachowej hali MCKiS w Centrum – start godz. 16.30. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie, każdy może spróbować swych sił w zawodach, gdyż nie ma obowiązku startu we wszystkich edycjach. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy. Wszelkie szczegóły dotyczące turnieju można zasięgnąć bezpośrednio u p. Jolanty Guzik (tel. 609-554-126) oraz na stronie internetowej MCKis Jaworzno

Wyniki I edycji znajdują się TUTAJ

Wyniki II edycji znajdują się TUTAJ

Wyniki III edycji znajdują się TUTAJ

Klasyfikacja Generalna po III edycjach znajduje się TUTAJ

Regulamin Grand Prix dostępny jest: TUTAJ