Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie gorąco zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji popularnej i kultowej już w naszym mieście imprezie sportowej, jaką jest Grand Prix Jaworzna w Szachach.

Zawody składać się będą tradycyjnie z dziewięciu cykli turniejowych, które z przerwą wakacyjną trwać będą od 17 lutego aż do 17 listopada 2023 roku, kiedy to nastąpi ostatnia finałowa rozgrywka, a po zliczeniu wszystkich punktów wyłonimy najlepszych szachistów w naszym mieście.

W ubiegłorocznym Grand Prix rywalizowało aż 93 szachistów, nie tylko z Jaworzna, ale i z ościennych miejscowości, a bezkonkurencyjny na szachownicy okazał się Maciej Malik, który po dziewięciu zawodach zgromadził aż 53 punkty. Drugą pozycję zajął rok temu Jacek Stachańczyk, a trzeci stopień na podium należał Jolanty Guzik.

Tegoroczne zawody rozpoczną się już niebawem, bo inauguracja zmagań nastąpi w piątek 17 lutego b. roku. Kolejne etapy rywalizacji przewidziane są na następujące piątki: 24 marca, 28 kwietnia, 19 maja, 9 i 23 czerwca, a potem po wakacjach 22 września, 20 października i ostatni finałowy 17 listopada (terminy poszczególnych turniejów mogą ulec zmianie, ale każda zmiana daty czy godziny rozgrywek zostanie ogłoszona nie później niż tydzień przed planowanymi rozgrywkami na stronie www.mckis.jaworzno.pl)

Każde zawody rozpoczynać się będą o godzinie 16.30, a miejscem zmagań będzie sala szachowa na pierwszym piętrze ulokowana w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80 (Jaworzno Centrum). W przypadku zawodów organizowanych 19 maja oraz 9 i 23 czerwca (4, 5 i 6 edycja) po wcześniejszym ogłoszeniu możliwa jest zamiana miejsca imprezy (z hali MCKiS na otwarty Parking Rowerowy “Płaszczka” przy jaworznickich Plantach obok Galerii Galena).

Celem zawodów jest popularyzacja oraz doskonalenie umiejętności gry w szachy, a także wspólne integrowanie środowiska dzieci, młodzieży i starszych zawodników. W ramach Grand Prix udział mogą brać wszyscy chętni, a zgłoszeń należy dokonać za pośrednictwem systemu chessarbiter.com najpóźniej na dwa dni przed rozpoczęciem danego turnieju. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejnosć zgłoszeń. Nie ma obowiązku startu we wszystkich edycjach – do klasyfikacji liczyć się będą tylko wyniki z cykli, w których zawodnik startował – mówi Paweł Wróbel z działu sportu.

Turniej zostanie rozegrany w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12, do lat 14 oraz do lat 18. Sam udział w Grand Prix jest bezpłatny, od zawodników nie będzie pobierane żadne wpisowe! O miejscu w klasyfikacji generalnej decydować będzie suma zdobytych punktów w poszczególnych turniejach.

Wszelkich informacji w sprawach organizacyjnych Grand Prix udziela p. Jolanta Guzik (tel. 609-554-126). Jeszcze raz gorąco zachęcamy wszystkich miłośników i amatorów szachów do udziału w tej ciekawej, cyklicznie już organizowanej przez MCKiS, rywalizacji.

Szczegóły dotyczące zawodów, podział nagród oraz warunki uczestnictwa znajdują się w Regulaminie Grand Prix dostępnym TUTAJ.