W jaworznickich noclegowniach już rozpoczęła się zimowa akcja. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej odwiedzają miejsca, gdzie zazwyczaj koczują bezdomni. Podczas takich spotkań informują o możliwościach, jakie w naszym mieście mają osoby pozbawione dachu nad głową.

– Trzeba pamiętać, że tutaj chodzi o życie tych osób. Kiedy temperatury spadają poniżej zera, to łatwo o nieszczęście – podkreśla Ewelina Bomba, kierownik działu ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaworznie.

Miejsc dobrze znanych urzędnikom, w których gromadzą się osoby bezdomne, jest w Jaworznie kilkanaście. Regularne odwiedziny przynoszą skutek. – Kiedy robi się naprawdę zimno, to mniej więcej połowa osób z tych koczowisk rzeczywiście szuka u nas schronienia. To ważne, bo mróz może zabijać – podkreśla Ewelina Bomba.

W jaworznickich noclegowniach na razie nie ma jeszcze tłoku, choć osób, które chcą skorzystać z możliwości, jakie oferują te placówki, powoli przybywa. Nocleg to oczywiście sprawa podstawowa, ale zakres pomocy jest znacznie szerszy. Pensjonariusze mogą liczyć na ciepły posiłek, mają możliwość umycia się i wyprania swoich rzeczy. Jeśli brakuje im ciepłej odzieży lub ich ubrania są zniszczone, to też mogą liczyć na pomoc. Urzędnicy wspierają również osoby bezdomne w sprawach związanych z załatwianiem formalności potrzebnych do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego czy wyrobienia dowodu osobistego.

– Jeśli ktoś jest zainteresowany, to pomagamy załatwić niezbędne formalności, by zaszczepić się przeciw COVID-19. Nikogo nie zmuszamy, ale jeśli ktoś wyraża taką chęć, to pomagamy sprawę zorganizować – mówi Ewelina Bomba.

W noclegowniach starannie przestrzegane są też zasady bezpieczeństwa, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Regularnie dezynfekowane są wszystkie pomieszczenia, klamki czy materace, a nowych pensjonariuszy obowiązuje kwarantanna.

Urzędnicy, strażnicy miejscy i policjanci apelują o to, by reagować, jeśli życie osób bezdomnych jest zagrożone z powodu niskich temperatur. Na terenie województwa śląskiego działa już całodobowy bezpłatny numer, na który można dzwonić, by uzyskać informacje na temat pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Telefonować można pod numer 987.

– Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie – podkreśla Michał Nowak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Grażyna Dębała

Jaworznickie noclegownie są przygotowane na zimę | fot. Grażyna Dębała