Występ górniczej orkiestry, tradycyjne uroczystości barbórkowe, złożenie kwiatów pod figurą św. Barbary, patronki górników. Tak wyglądały w tym roku w Jaworznie obchody święta braci górniczej.

Najpierw, w piątek, 2 grudnia, muzycy z orkiestry Tauron Wydobycie ZG Sobieski, zagrali przed budynkiem Urzędu Miejskiego. To już tradycja, że w przededniu Barbórki można ich usłyszeć na ulicach naszego miasta. Tym razem z orkiestrą spotkali się Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta Jaworzna, oraz Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta.

– Jaworzno jest gminą górniczą z wielkimi tradycjami wydobywania surowców naturalnych. To na terenie Jaworzna powstała pierwsza polska kopalnia węgla i polska elektrownia. Te fakty zobowiązują do pielęgnowania tradycji, do wspierania górników i górniczych rodzin – podkreśla Łukasz Kolarczyk.

W sobotę, 3 grudnia, w jaworznickim Zakładzie Górniczym Sobieski odbyły się uroczystości barbórkowe. W tym roku obchody były skromne. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych i wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz, który odczytał list, jaki do górników przesłał Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów.

– Tegoroczne górnicze święto obchodzimy w okresie szczególnie burzliwym i pełnym niepewności na rynkach surowców energetycznych. W tym trudnym czasie polskie przedsiębiorstwa górnicze stanęły na wysokości zadania. Dziś nadarza się wyjątkowa okazja, by za tę odpowiedzialną postawę i zaangażowanie z serca podziękować – napisał Mateusz Morawiecki.

Podczas uroczystości wręczono zasłużonym odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Górnicy otrzymali m.in. złote, srebrne oraz brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Górnictwa RP”.

Z kolei w niedzielę, 4 grudnia, właśnie we wspomnienie św. Barbary, złożyli kwiaty pod jej figurą przy ul. Krasickiego, Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna, i przedstawiciele kopalni Sobieski.

– Kapliczka św. Barbary po wielokrotnych przenosinach znalazła swoje miejsce przy ul. Krasickiego, obok dawnej siedziby SKOK. Urząd Miasta, z inicjatywy Przewodniczącego Waldemara Sopaty z NSZZ Solidarność ZG Sobieski, zajął się sytuacją prawną pomnika i jego otoczenia. Następnie można było przystąpić do rewitalizacji figury. Pracownicy Muzeum świetnie się spisali, figura św. Barbary, patronki górników, została naprawiona, uzupełniono uszkodzone elementy i w sposób konserwatorski odnowiono statuę. Na ścianie kaplicznej pojawiła się też lampa górnicza – opowiada Łukasz Kolarczyk.

Posąg św. Barbary, umieszczony na cokole w rejonie dawnego biurowca KWK Jaworzno, został odnowiony w Muzealnej Pracowni Konserwacji Obiektów Zabytkowych.

– Figura św. Barbary wymaga regularnych prac konserwatorskich. Pierwszą dużą renowację, którą także wykonała pracownia konserwatorska Muzeum Miasta Jaworzna, posąg przeszedł w 2012 r. Odtworzono wówczas miecz oraz kielich, a także uzupełniono ubytki szat i korony. Ponadto, podobnie jak podczas obecnie wykonywanych prac, przywrócono kolorystykę statuy – wyjaśnia Przemysław Dudzik z MMJ.

To jednak nie koniec modernizacji. Przedstawiciele władz miasta deklarują, że prace będą kontynuowane. – W przyszłości chcemy zabezpieczyć postument i odnowioną figurę przed zniszczeniami, wynikającymi z różnych warunków pogodowych oraz poprawić jakość otoczenia kaplicy. Dla społeczności Jaworzna to bardzo ważne miejsce pamięci, o które zadbaliśmy wspólnie z bracią górniczą – stwierdził zastępca prezydenta naszego miasta.

Grażyna Dębała,
Anna Zielonka-Hałczyńska

Górnicza orkiestra tradycyjnie zagrała przed jaworznickim magistratem | fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: