Już po raz dziewiętnasty świętowaliśmy w Jaworznie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Przez trzy dni to właśnie niepełnosprawni jaworznianie sprawowali władzę w mieście. Choć pogoda nie rozpieszczała, atmosfera i tak była gorąca.

Klucz do miasta

Pierwszy dzień obchodów to już tradycyjnie zabawa na Rynku. Mimo niskiej temperatury i deszczu w imprezie uczestniczyło sporo jaworznian. Na głównym placu miasta bawili się przedszkolacy, uczniowie, podopieczni jaworznickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej. Byli też nauczyciele, rodzice i opiekunowie oraz mieszkańcy miasta.

Zawsze przychodzę na te obchody. Znam kilka osób, które zmagają się z niepełnosprawnością i wiem, jak bywa im czasem trudno. Sama mam niepełnosprawne dziecko. Mimo trudności są to ludzie otwarci, uśmiechnięci, którzy innych potrafi ą zarażać optymizmem – podkreśla Marlena Wilk, mieszkanka Jaworzna.

Uczestnicy obchodów w uroczystym korowodzie, z kwiatami, przeszli spod budynku Muzeum Miasta Jaworzna do Rynku. Podczas uroczystości Monika Bryl, wiceprezydent miasta, przekazała niepełnosprawnym klucz do bram Jaworzna, symbolicznie oddając im władzę.

Co roku organizujemy w Jaworznie obchody Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, by podkreślić, jak ważną częścią naszej społeczności są osoby, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością – podkreśla Monika Bryl.

Symboliczny klucz odebrała Marcelina z Przedszkola Miejskiego nr 24. Po tej oficjalnej części na Rynku rozpoczęła się zabawa. Były pokazy taneczne, do zabawy zachęcały postacie z ulubionych przez dzieci bajek. Był też słodki poczęstunek.

Atmosfera Dni Godności Osób Niepełnosprawnych zawsze sprawia, że czuję wzruszenie i mam gęsią skórkę. Cieszę się, że to właśnie nasze przedszkole w przyszłym roku będzie współorganizowało obchody. Bardzo bym chciała, żeby do tego czasu zakończyła się już budowa nowej siedziby naszego przedszkola – podkreśla Ewa Duszyk,
dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 24 w Jaworznie.

Takie święto może trwać cały rok

Drugi dzień XIX Dni Godności Osób Niepełnosprawnych to piknik w GEOsferze. Aura znów nie była sprzyjająca, ale organizatorzy przygotowali tyle atrakcji, że nikt nie miał czasu narzekać na deszcz. Uczestnicy pikniku brali udział w warsztatach przygotowanych przez pracowników ośrodka. Była też dyskoteka prowadzona przez DJ. Chętni mogli skorzystać z hipoterapii i dogoterapii. Na odważnych czekał symulator dachowania. Był też pokaz tresury psów. Chętni mogli obejrzeć radiowóz i wóz strażacki. Nie zabrakło smakołyków. Można
było częstować się ciastami i gorącą grochówką.

Nie warto tworzyć sztucznych podziałów. Osoby niepełnosprawne są tak samo wartościowe i potrzebne jak osoby w pełni zdrowe. Dobrze by było, by Dni Godności Osób Niepełnosprawnych trwały przez cały rok, żeby ta nasza wrażliwość nie skończyła się wraz z końcem obchodów – podkreśla Grzegorz Stano, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie.

Chcą zrozumieć innych

Ważnym punktem obchodów XIX Dni Godności Osób Niepełnosprawnych była konferencja pod hasłem “Zrozumieć innych, to takie proste”. Spotkanie odbyło się 16 maja w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Zaproszono ludzi, którzy na co dzień współpracują z osobami niepełnosprawnymi, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Mowa była między innymi o wadze wsparcia w obliczu niepełnosprawności w rodzinie, o tym, z jakimi trudnościami mierzą się najbliżsi osoby niepełnosprawnej czy o roli rodziców w procesie rehabilitacji.

Jestem fizjoterapeutką, ale też mamą niepełnosprawnej córki. Bardzo często zdarza się tak, że dzwoni do mnie mama, która chce swojego malucha zapisać na rehabilitację i ja już po krótkiej rozmowie z nią wiem, że ona też potrzebuje wsparcia. Niepełnosprawność dziecka zawsze jest trudna i wielu rodziców przypłaca ją depresją. Ta pomoc dla bliskich jest również bardzo ważna i potrzebna – podkreślała Dorota Husar, fizjoterapeutka, jedna z prelegentek czwartkowej konferencji.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że podobne spotkania są bardzo potrzebne, a organizatorów cieszyła duża frekwencja.

Trochę nas zaskoczyło, że aż tyle osób chce się dowiedzieć czegoś o problemach niepełnosprawnych i ich bliskich. Wiem, że wśród słuchaczy są też przedsiębiorcy, którzy myślą o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. To bardzo budujące – mówi Monika Wiśnicka, nauczyciel Przedszkola nr 14, współorganizator obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: