Jak rozpoznać cenną skamieniałość, czym charakteryzują się topazy, ile waży kwarc, który z diamentów jest najcenniejszy? Odpowiedzi na takie między innymi pytania usłyszeć można było podczas Naukowych Wagarów, które tradycyjnie już odbyły się w GEOsferze. Tym razem do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej przyjechali uczniowie z Sosnowca, Chrzanowa, Piekar Śląskich i oczywiście z Jaworzna. Wszyscy zgodnie podkreślali, że wagary w GEOsferze to doskonały pomysł.
Jesteśmy tu po raz pierwszy, ale na pewno będziemy wracać. Miejsce jest bardzo piękne i ciekawe, a zajęcia zainteresowały naszych uczniów. Warsztatowa forma zajęć, możliwość samodzielnego poszukiwania skamielin, bardzo się podobała. Jestem przekonana, że wiedza zdobyta podczas takich zajęć na długo zostanie młodym ludziom w głowie – podkreśla Dorota Porębska, nauczycielka z sosnowieckiej Szkoły Podstawowej nr 32.
Uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość wziąć udział w paleontologicznych warsztatach terenowych “W poszukiwaniu skamieniałości” prowadzonych przez dr hab. prof. UŚ Mariusza Salamona. Zajęcia dotyczące minerałów poprowadził dr Krzysztof Szopa, a wykład z fizyki “Świet(l)na gawęda” wygłosił dr Jerzy Kubacki. W ramach “wagarów” w piątek, 22 marca odbyła się też przyrodnicza gra terenowa zorganizowana przez zespół GEOsfery.
Na pewno na długo zapamiętam, że kwarc jest bardzo ciężki, bo podczas zajęć z mineralogii miałam okazję go potrzymać. Zaskoczyło mnie to, że jest taki ciężki. Zapamiętam też, żeby diamentu nie wrzucać do ognia, bo całkowicie się utleni, dokładnie tak, jak węgiel – wspomina Zuzia Niwczyk z sosnowieckiej podstawówki.
Taką formę nauki cenią sobie też wykładowcy.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką rolę w codziennym życiu pełnią minerały. Takie zajęcia w Geosferze pozwalają to zmienić. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na formę. To zupełnie coś innego niż lekcja w szkolnej sali – podkreśla dr Krzysztof Szopa.
Tekst: GD