Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera świętował swoje pięciolecie. Z tej okazji odwiedził go Naukobus z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Była też konferencja podsumowująca działalność placówki oraz urodzinowy piknik, na którym bawiły się tłumy jaworznian.

GEOsfera to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców naszego miasta. Tylko w ubiegłym roku ośrodek odnotował 125 tysięcy odwiedzin, a już wiadomo, że w tym roku statystyki są jeszcze bardziej korzystne.

Kiedy rozpoczęły się prace rewitalizacyjne na terenie byłego kamieniołomu, mogliśmy przypuszczać, że pomysł urządzenia tam ośrodka edukacyjnego, będzie trafiony. Jednak chyba nikt nie spodziewał się, że GEOsfera stanie się aż takim hitem – przyznaje Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna.

Urodzinowe obchody rozpoczęły się od wizyty Naukobusu. Edukatorzy z CNK przywieźli do Jaworzna kilkanaście mobilnych, interaktywnych eksponatów. Dzieci mogły zbadać, jak powstaje film czy jak wyglądają organy wewnętrzne człowieka. Była też okazja, by potwierdzić prawdziwość twierdzenia Pitagorasa oraz sprawdzić działanie praw fizyki. Wszystko
w bardzo atrakcyjnej formie.

Dzieci zdecydowanie łatwiej przyswajają wiedzę z fizyki czy biologii, kiedy uczą się przez doświadczenie. Dzięki naszym eksponatom mogą sprawdzić, jak to w praktyce działa – tłumaczył Łukasz Kutrzepa z CNK.

Przyszli naukowcy bardzo chętnie korzystali z tej możliwości, a dzięki dobrej współpracy ośrodków już wiadomo, że Naukobus jeszcze do Jaworzna przyjedzie.

Bardzo się cieszę, że udało nam się zaprosić do GEOsfery przedstawicieli Centrum Nauki Kopernik – mówił Łukasz Curyło, dyrektor jaworznickiego Powiatowego Urzędu Pracy, który zaangażował się w organizację wizyty.

Ważnym punktem urodzinowych obchodów była konferencja, która podsumowała dotychczasową działalność ośrodka. Sporo uwagi poświęcono też planom na przyszłość, a te robią wrażenie. Pracownicy Geosfery chcą udostępnić do zwiedzania podziemne korytarze. Powstać tam miałoby swoiste muzeum geologiczno-górnicze. Takiego miejsca nie ma w całej Polsce. Korytarze w rejonie Sadowej Góry to pozostałość po działającej tam kiedyś kopalni odkrywkowej. W podziemiach, które miałyby zostać udostępniane turystom, mieścił się magazyn materiałów wybuchowych.

Mamy już przeprowadzone rozpoznanie stanu technicznego obiektu. Badania były bardzo szczegółowe, a ekspertyzy wskazują, że ich stan jest bardzo dobry – podkreśla Agnieszka Chećko, szefowa jaworznickiego ośrodka.

Jak ważnym miejscem dla jaworznian jest GEOsfera, widać było podczas urodzinowego pikniku. W imprezie uczestniczyły tłumy gości. Atrakcji było mnóstwo. Gra terenowa, warsztaty plastyczne i z robotyki, strzelanie z łuku, trening, który poprowadzili sportowcy stowarzyszenia W Kręgu Formy. Była też okazja, by poznać tajniki pracy policyjnych techników. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Państwowego Instytutu Geologicznego.

Kiedy GEOsfera zaczynała działać, to nie mieliśmy konkurencji, ale Jaworzno szybko się zmienia. Dziś mamy w mieście piękne parki, rynki w dzielnicach, ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe. Musimy się naprawdę starać, żeby nasz ośrodek dla jaworznian wciąż był atrakcyjny, ale wciąż nad tym pracujemy – zapewnia Agnieszka Chećko.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: