Założyciele Galerii Pustej cd. podsumowali kolejny rok swojej działalności i wydali nowy katalog wystaw. Wernisaże fotograficzne i branżowe rozmowy przy herbacie odbywają się tu od ponad 8 lat. Właściciel galerii już planuje kolejne zaskakujące wystawy.

Galerię Pustą cd. znajdziemy w małym, drewnianym domku przy ul. Fabrycznej 37 na Starej Hucie.

Jej założycielami są Jakub Byrczek i Krzysztof Szlapa. Tak naprawdę powstała ona już w 1993 r. w Katowicach, ale w styczniu 2014 r. panowie postanowili ją reaktywować i przenieść do Jaworzna. Od tej pory działają pod szyldem Galeria Pusta Ciąg Dalszy. Galeria zmieniła przestrzeń funkcjonowania i swoją formę. Stała się bardziej kameralna. Zespół kuratorski do prezentacji wybiera niewielkie zestawy w niewielkim formacie. Miłośnicy tego miejsca nazywają je „herbacianym pawilonem” lub też „żywym skansenem fotografii”. – To miejsce jest głównie prezentacją sztuki fotograficznej – zaznacza Jakub Byrczek.

Galeria współpracuje ze Szkołą Filmową w Łodzi, Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego i Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

W Galerii podziwiać można prace wybitnych fotografików i debiutantów. – Od ponad 8 lat prowadzimy działalność nieprzerwanie. Rok 2022 poświęcony był głównie twórczości studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, ale był przeplatany prezentacją twórczości autorów bardziej doświadczonych i ugruntowanych – mówi Krzysztof Szlapa. – Wszystkie łódzkie zdarzenia miały tytuł „Serendypie”, co znaczy miłe zaskoczenia, odkrycia – dodaje Jakub Byrczek.

W 2022 roku w galerii odbyły się liczne wystawy. Podziwiać można było prace Pauliny Liberek, Alicji Lesiów, Bartosza Fatka, Estelli Dandyk, Katarzyny Łukasik, Pauliny Byczek i Klaudiii Kopczyńskiej, Hanny Nawrot, Wioletty Kulas i Julii Bright. Zaprezentowane zostały prace jaworznianki, Magdaleny Hałas. Był też wernisaż entuzjastów fotografii robionej na dużym formacie negatywu, czyli grupy 999. Działa ona od ponad 10 lat, a tworzą ją Jakub Byrczek, Jaroslav Beneš, Barbara Górniak, Ryszard Kaczmarski, Andrzej Jerzy Lech, Halina Morcinek, Kamil Myszkowski, Konrad Pollesch, Krzysztof Szlapa, Marzena Wesołowska, Marek Wesołowski i Janusz Wojcieszak. Konrad Pollesch należy do grupy od roku, ale świetnie się w niej odnajduje. – Podzielam sposób patrzenia na świat i fotografowania pozostałych członków grupy – zapewnia. Krakowianin ma 85 lat, a do fotografii w dalszym ciągu podchodzi z ogromnym zapałem. W 2022 roku został laureatem nagrody prezydenta Krakowa. Na nowy rok zaplanował już trzy wystawy, w tym jedną w Galerii Pustej cd. w Jaworznie. – Jeśli człowiekowi chce się coś robić, to znaczy, że chce mu się żyć, a ja chcę żyć – zapewnia pan Konrad.

Mimo rozmaitych trudności Jakub Byrczek planuje kolejne spotkania w galerii. Nie jest to łatwe, inflacja bowiem dosięgła także artystów. Ponadto ze swej funkcji zrezygnował dotychczasowy kurator galerii, Krzysztof Szlapa. Decyzja ta podyktowana została ogromem nowych projektów, jakich podjął się utalentowany fotografik i technik katowickiej filmówki.

– Moim kręgosłupem jest własna działalność artystyczna, a wokół tej osi kręci się działalność edukacyjna we współpracy z różnymi instytucjami, a także praca kuratora przy organizacji różnego rodzaju wystaw w regionie. Chciałbym podziękować autorom, z którymi miałem zaszczyt współpracować, wiernej publiczności Galerii Pustej oraz prof. Jakubowi Byrczkowi – podkreśla Krzysztof Szlapa.

Galeria jest otwarta dla każdego od poniedziałku do niedzieli. Zetkniemy się tutaj ze sztuką, znajdziemy sporą dawkę inspiracji i wypijemy dobrą herbatę w wyśmienitym towarzystwie.

Natalia Czeleń

W Galerii Pustej cd. sporo będzie się działo także i w tym roku
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: