Słoneczne dni i okres wakacyjny sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu. Co wcale nie wyklucza dalszego rozwijania zainteresowań związanych z grami, ponieważ już od 20 lat z pomocą przychodzą zarówno Finowie, jak i Szwedzi, proponując nowe wcielenia dla klasycznych kręgli i szachów. Warto przyjrzeć się bliżej, zdobywającym ogromną popularność grom Mölkky i Kubb od wydawnictwa Tactic.

Drewniana skrzynka (opcjonalnie), a w niej dwanaście ponumerowanych drewnianych kręgli oraz jeden drewniany palik zwany zbijakiem – tyle wystarczyło, aby w przeciągu dwudziestu lat gra zaprojektowana na bazie tradycyjnych fińskich kręgli Kyykkä mogła cieszyć się zarówno z rozbudowanej strefy turniejowej, jak i samych mistrzostw świata, w których co roku bierze udział ok. 200 drużyn złożonych z od 4 do 6 zawodników.

Mölkky to gra dla minimum dwóch osób, a jej czas trwania uzależniony jest od umiejętności i szczęścia graczy. Po ułożeniu dwunastu kręgli w określony sposób wystarczy oddalić się na 3-4 metry i rzucić zbijakiem. Punkty przyznawane są na dwa sposoby: gracz otrzymuje albo tyle punktów, ile udało mu się zbić kręgli, albo w przypadku zbicia tylko jednego, tyle ile wynosi jego wartość. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 50 punktów. Z upływem czasu gra staje się bardziej emocjonująca, gdyż kręgle pozostają w miejscu, gdzie zatrzymały się po zbiciu. Dodatkowo za 3-krotne spudłowanie gracz wypada z gry. Drugą karą jest przekroczenie 50 punktów, co skutkuje spadkiem do 25.

Drugą plenerową propozycją na letnie dni są szachy wikingów, czyli Kubb. Gra nie zdobyła aż takiej popularności jak Mölkky, prawdopodobnie ze względu na trudniejsze zasady. Tutaj również organizowane są mistrzostwa świata. W grze biorą udział dwie drużyny, których zadaniem jest zbicie wszystkich pionów ułożonych na linii bazowej przeciwnika, a następnie zbicie króla ustawionego pośrodku boiska. Jeżeli nie uda się w jednej turze zbić wszystkich pionów, to są one przerzucane na stronę drużyny przeciwnej i tym samym stają się pionami polowymi, które należy zbić zanim rozpocznie się zbijanie pionów bazowych. Jeżeli jedna z drużyn przez przypadek zbije króla przed zbiciem pozostałych pionów, z automatu przegrywa. Do wyznaczenia boiska służą drewniane, zaostrzone paliki. Również w tym przypadku można liczyć opcjonalnie na drewnianą skrzynkę zamiast kartonu.

Zarówno Mölkky, jak i Kubb sprawdzają się niezależnie od wieku czy sprawności graczy. Wydawca zapewnił również drewnianą składaną linię rzutu czy zapasowy zbijak. Warto dodać, iż oryginalne zestawy od wydawnictwa Tactic cechują się dużą wytrzymałością i solidnością wykonania w przeciwieństwie do ich zamienników dostępnych w sieciówkach – tam również często zdarzają się pomyłki, przez co kupując pudełko z napisem Kubb można otrzymać w środku Mölkky.

W fińskie kręgle często można zagrać podczas imprez plenerowych organizowanych przez MCKiS Jaworzno.

Radosław Kałuża
Harcerski Klub Gier Gildia

Zobacz także: