We wtorek, 29 października, na scenie szczakowskiego Domu Kultury odbył się finał projektu Pieśni Ciała realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Narodowe Centrum Kultury. Uczestnicy projektu zaprezentowali spektakl w konwencji teatru ruchu i towarzyszący mu video art. Wszystko od a do z przygotowali młodzi artyści, włącznie z muzyką do sztuki, a także kolażami, które ozdobiły hol Domu Kultury. Zadbano też o detale, wyświetlając wideo art na telewizorach kineskopowych.

Pieśni Ciała to kolejny nowatorski projekt o charakterze edukacyjno-artystycznym, który wystartował wrześniu i skierowany był głównie do jaworznickiej młodzieży. Tematyka okazała się tak zachęcająca, że do udziału zgłosili się również młodzi ludzie z Trzebini.

Pojechaliśmy na wycieczkę do kina, na film, a znaleźliśmy się na zajęciach pani Kasi i tak zostaliśmy. Temat od razu nas zafascynował. Zajęcia były interesujące, ale też intrygujące. Warsztaty sprawiły, że zaakceptowaliśmy i polubiliśmy w sobie więcej – mówi Natalia Zawadzka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie z jaworznickich szkół – I, II i III Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Projekt obejmował szeroki wachlarz działań artystycznych. Uczestnicy podzielili się na kilka grup: teatralną, dźwiękową, video artu oraz arteterapeutyczną. Działania uzupełnione były warsztatami z ciałopozytywności, prowadzonymi przez Agatę Ziemnicką (fundacja Kobiety bez diety) oraz Natalię Królak (Fundacja Fala Nowej Kultury).

Warto podkreślić, że działania wszystkich grup były od siebie zależne i w finale okazały się jako spójna całość.

– Był to wspaniały czas. Niesamowita wdzięczność za to, że możemy pracować z młodzieżą, której się chce i której dajemy sprawność – mówi Katarzyna Pokuta, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Zdaje się, że właśnie tę sprawność młodzież doceniła najbardziej.

Najbardziej podobało nam się miejsce na naszą wizję artystyczną. Kasia i Michał byli na nas bardzo otwarci i to było super – mówi Natalia Zawadzka. – Nasze działania oceniam 10/10, bo daliśmy z siebie 100% – lepiej być nie mogło – dodaje Dominik Kwieciński z CKZiU.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2024.

Uczestnicy projektu:

I LO im. Tadeusz Kościuszki w Jaworznie
Marcel Chramiec
Mateusz Chramiec

II LO im. Czesława Miłosza w Jaworznie
Anna Lemeszewska

III LO im. Orła Białego w Jaworznie
Jagoda Kośmider

CKZiU w Jaworznie
Amelia Koziarz
Łucja Gędłek
Maja Piechuta
Oliwia Dziuba
Lilia Curyl
Dominik Kwieciński
Olaf Firlej
Konrad Czerw
Jakub Duda
Patryk Lenartowicz
Eryk Żmuda
Marek Gancarczyk
Karol Odrzywołek

ORW dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz SOSW im. JP II w Jaworznie
Anna Radomska
Agata Widera
Ksawery Drozdowski
Adam Wałowski

Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
Natalia Zawadzka
Dominika Graczyk
Anna Cholewa

Osoby zaangażowane w projekt

Prowadzący warsztaty
Katarzyna Pokuta
Michał Sabat
Agata Woszczyna
Bogdan Czyszczan
Andrzej Pokuta
Natalia Królak
Agata Ziemnicka

Pozostali
Małgorzata Pawlik – grafika
Monika Kuś – media

 

Zobacz także: