Ludzie dzielę się na dwie grupy- na tych co zbierają grzyby i tych, którzy tej umiejętności nie mają albo po prostu nie lubią. W Internetach pełno zdjęć dumnych grzybiarzy i ich zbiorów.
Po cichu zazdroszczę bo uwielbiam grzyby, niestety sama choć kocham las grzybów nie zbieram. Wychowałam się przy lesie i rodzinną tradycją były w sezonie codzienne wypady to na jagody to na grzyby. Moja babcia Janina wiodła w tym prym i była wybitną grzybiarką, a jej pierogi z grzybami śnią mi się po nocach. Babcia była też terrorystką i na te grzyby po prostu musiałam chodzić, dlatego teraz nie lubię, ale doceniam taki sposób spędzania czasu.
Katarzyna Pokuta
Motyw grzybów w światowej kinematografii nie jest popularny, w większości filmów grzyby są bohaterami drugoplanowymi. Wyjątkiem jest Tam, gdzie rosną grzyby. To opowieść o miłości, wolności, poszanowaniu odrębności drugiego człowieka. Regina i Lucien są zbieraczami, całymi dniami włóczą się po lasach szukając grzybów, które potem sprzedają do nowojorskich restauracji. Ale ich pragnienia są różne. Lucien chce wolności, chce szukać grzybów na całym świecie, a Regina pragnie stabilizacji, bezpieczeństwa i stałej pracy. Trudno pogodzić takie dwie postawy i związek bardziej zbudowany na przyjaźni niż miłości. Reżyser z dystansu obserwuje bohaterów, nie naruszając ich świata i intymności. Mimo, iż jest to fabuła to dominuje tu dokumentalny realizm.
Ten film to swoisty esej kulinarny, pochwała slow food i slow life oraz nie ekspansywnego kontaktu z naturą. Ale jest to też zderzenie natury i cywilizacji. Subtelne zdjęcia przyrody przenikają ludzkie rekwizyty – popękany asfalt , brudna, sklepowa witryna i rdza. Film wpisuje się także w opowieści o życiu z perspektywy kuchni i jedzenia, ale o tym już pisałam.
Wybrana filmografia:
Grzyb ma głos, reż. Marion Neumann, Szwajcaria 2021
Grzybiarze, reż. Ivars Tontegode, Łotwa 2013
Grzyby, reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1975 – animacja
Niezwykły świat grzybów, reż. Louie Schwartzberg, USA 2019 – dokument
Tam, gdzie rosną grzyby, reż. Jason Cortlund / Julia Halperin, USA/Polska 2012
Życie lasu. Grzyby, reż. Michał Ogrodowczyk, Polska 2021 – dokument

Zobacz także: