Koty to zwierzęta niezwykłe i szlachetne. Świat dzieli się na wielbicieli kotów i całą resztę. Nic dziwnego, że właśnie koty są bohaterami literackimi, bywają natchnieniem dla artystów plastyków oraz twórców filmowych.

Pierwszej rejestracji kota na taśmie filmowej dokonano prawdopodobnie w roku 1898, w brytyjskiej jednoaktówce “Me and My Two Friends”, przedstawiającej dziewczynkę w otoczeniu bernardyna i burego kocura. 

Koty to główni bohaterowie wielu filmów albo aktorzy drugoplanowi istotni dla fabuły.

Pamiętacie rudego kota jednego z pasażerów statku kosmicznego w filmie “Obcy. Ósmy pasażer Nostromo” Ridleya Scotta? Jones był kotem Ellen Ripley graną przez Sigourney Weaver. I tylko ta dwójka przeżyła atak obcego. Role Jonesa zgrały aż cztery koty, wyspecjalizowane bieganiu, prychaniu czy leżeniu na kolanach.

Rademenes z polskiego serialu “Siedem życzeń” to bohater mojego dzieciństwa. Każdy wtedy marzył, żeby jego kot mówił i miał magiczne zdolności. A zaklęcie hator hator, do tej pory funkcjonuje w kulturze popularnej. W rolę Rademenesa wcieliły się trzy koty.

Orangey to kolejny rudzielec, który wcielił się w rolę kota Holly Golightly (w tej roli Audrey Hepburn), bohaterki filmu “Śniadanie o Tiffany’ego”. Do historii filmu przeszła scena rozdzierająca serce każdego kociarza, w której Holly wyrzuca kota z taksówki na deszcz, a potem szuka go, znajduje i zabiera do domu. Orangey należał do tresera zwierząt filmowych Franka Inna i zagrał w wielu produkcjach.

Kot Vito Corleone wszedł do masowej świadomości dzięki kultowej scenie z “Ojca chrzestnego”, w której Marlon Brando jako Don Vito Corleone wygłasza przemowę w swoim gabinecie, trzymając na kolanach burego kociaka. Mamy tu zderzenie czułej postawy wobec zwierzęcia z bezwzględnością capo di tutti capi. Scena ta była improwizowana na gorąco. Reżyser Francis Ford Coppola znalazł kota na parkingu studia Paramount i postanowił wprowadzić go do filmu.

To tylko kilka ciekawostek na temat filmowych kotów. Poniżej kilka propozycji, zróżnicowanych gatunkowo i fabularnie. Koniecznie musicie je obejrzeć. A może macie inne propozycje?

Wybrana filmografia:

Kedi – sekretne życie kotów, reż Ceyda Torun, Turcja 2016 – film dokumentalny
Koty, reż. David Mallet, Wielka Brytania 1998 – rejestracja telewizyjna spektaklu
Koty, reż. tom Hooper , USA/Wielka Brytania 2019 – musical
Simon’s Cat, reż. Simon Tofieldd,Wielka brytania 2012 – 2020 – serial animowany
Kici, kici, reż. Paweł Łoziński, Polska 2008 – film dokumentalny
Wszyscy szukają kota, reż. Cédric Klapisch, Francja 1996
Kot Bob i ja, reż. Roger Spottiswoode, Wielka Brytania 2016
Garfield, reż. Peter Hewitt, USA 2004
Kot, reż. Bob Welch, USA 2003
Me and My Two Friends, Wielka Brytania 1998
Narzeczona dla kota, reż. Hiroyuki Morita, Japonia 2002 – anime
A whisker away, reż. Junichi Sato, Japonia 2020 – anmie
Podniebna poczta Kiki, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1989 – anime
Siedem życzeń, reż. Janusz Dymek, Polska 1984
Co jest grane, Davis?, reż. Ethan i Joel Coen, USA/Wielka Brytania 2013
Panna Minoes, reż. Vincent Bal, Holandia 2001

kadr-z-filmu

Fot. Obcy. Ósmy pasażer Nostromo, reż. Ridley Scott
Źródło fot. https://rakuten.tv/…/obcy-8-pasazer-nostromo-director-s…