Peter Weir jest jedną z największych indywidualności współczesnego kina. Stworzył swój własny, niepowtarzalny styl filmowy. Weir jest twórcą takich filmów, które przekraczają prosty podział na kino komercyjne i artystyczne. Potrafi dobrze odnaleźć się w różnych konwencjach gatunkowych i odcisnąć artystyczne piętno na każdym projekcie, jakiego się podejmuje. Jego filmy są poetyckie, magiczne, tajemnicze, pełne symboli i znaków.
Pierwsze filmy tworzył od końca lat 60., ale prawdziwą karierę rozpoczął w 1975 premierą “Pikniku pod wiszącą skałą”. W Australii nakręcił jeszcze dwa filmy a w 1984 roku przeniósł się na stałe do Hollywood, gdzie tworzy do tej pory.
Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłam Piknik pod Wiszącą Skałą, ale było to raczej w szkole podstawowej. I od razu zrobił na mnie niesamowite wrażenie, wbijając się mocno w moją wrażliwość i postrzeganie rzeczywistości. Wielokrotnie do niego wracałam i wracam i za każdym razem odkrywam w tym filmie coś nowego na różnych poziomach: fabularnym, wizualnym i symbolicznym. Senna wręcz oniryczna atmosfera, ze swą aurą tajemniczości działa na wyobraźnię. Mamy tu zderzenie kultury i natury, cywilizacji i dzikiej przyrody, niewinności i sił witalnych. Wisząca Skała jest symbolem nieskończoności i dominacji wszechobecnych sił natury nad egzystencją człowieka. Powolna, poetycka narracja, wspaniałe zdjęcia, warstwa dźwiękowa: odgłosy groźnej, dzikiej przyrody i muzyka tworzą niepowtarzalny klimat filmu, powodują że delektujemy się każdą sceną. Weir nie daje rozwiązania zagadki, a raczej mnogość interpretacji.
Katarzyna Pokuta
Wybrana filmografia:
Bez lęku, reż. Peter Weir, USA 1993
Gallipoli, reż. Peter Weir, Australia 1981
Hydraulik, reż. Peter Weir, Australia 1979
Luke’s Kingdom, reż. Peter Weir, Australia 1976 – serial
Man on a green bike, reż. Peter Weir, Australia 1969
Niepokonani, reż. Peter Weir, USA 2010
Ostatnia fala, reż. Peter Weir, Australia 1977
Pan i władca: Na krańcu świata, reż. Peter Weir, USA 2003
Piknik pod Wiszącą Skałą, reż. Peter Weir, Australia 1975
Rok niebezpiecznego życia, reż. Peter Weir, Australia/USA 1982
Samochody, które zjadły Paryż, reż. Peter Weir, Australia 1974
Stowarzyszenie umarłych poetów, reż. Peter Weir, USA 1989
Świadek, reż. Peter Weir, USA 1985
Truman Show, reż. Peter Weir, USA 1998
Wybrzeże moskitów, reż. Peter Weir, USA 1986
Zielona karta, reż. Peter Weir, Australia/USA/Francja 1990

Zobacz także: