Stacje radiowe puszczają świąteczne piosenki, supermarkety też nie mają dla nas litości, a platformy streamingowe od przynajmniej dwóch tygodni nękają propozycjami filmów o tematyce świątecznej. To najczęściej romantyczne lub obyczajowe komedie, których scenariusze opowiadają różne wersje historii Kopciuszka, albo skrojone według jednego schematu historie o miłości, na zasadzie kopiuj wklej. Boże Narodzenie często pojawia się na ekranie w przesłodzonej formie, pozbawione mistycyzmu, za to nasycone “magią świąt”. Urocze ? Tak, ale to czysty kicz.
Obejrzałam sporo takich produkcji w celach poznawczych. W większości była to dla mnie pokuta za niewinność . Wśród masy kiczu są też całkiem dobre, porządnie zrealizowane produkcje mające wyraźny przekaz, zmuszające nas do głębszej refleksji, po obejrzeniu których robi się cieplej na sercu albo pozwalają nam po prostu dobrze się bawić.
Mój wybór jest subiektywny, ale warty uwagi jak sądzę.
„Nienawidzę świąt” to nowa świąteczna propozycja Netflix, będąca włoskim remakiem norweskiego serialu „Facet na święta”. Opowiada historię Gianny – zwyczajnej trzydziestolatki, która jest singielką. I to jest punkt wyjścia do nawiązania fabuły. Bo zbliżają się święta, a Gianna chcąc uniknąć niewygodnych pytań przy rodzinnym stole szuka chłopaka. Po drodze przytrafiają się jej różne nieprzewidziane perypetie. To film o relacjach i poniekąd dojrzewaniu do przeciwstawienia się kulturowym wymogom. Serial jest zabawny, pogodny i ogląda się go z dużą przyjemnością.

Filmografia
A very Murray Christmas, reż. Sofia Coppola, USA 2015
Chilling Adventures of Sabrina – serial 4 sezony – Zimowa opowieść – odcinek świąteczny, reż. Maggie Kiley I inni, USA 2018-2020
Dash i Lily- serial, reż Fred Savage, USA 2020
Ekspres polarny, reż. Robert Zemeckis, USA 2004
Facet na święta 2 sezony, reż. Elise Broch i inni, Norwegia 2019/2020– serial
Kochajmy się od święta, reż. Jessie Nelson, USA 2015
Miasteczko Halloween, reż. Henry Selick, USA 1993
Miłość na jeden dzień, reż. Erik Svensson, Finlandia/Norwegia 2012
Nienawidzę świąt, reż. Davide Mardegan i inni, Włochy 2022 – serial
Spotkamy się w St. Louis, reż. Vincente Minelli, USA 1944
To właśnie miłość, reż. Richard Curtis, Wielka Brytania 2003
W drodze do domu, reż. Bent Hamer, Norwegia 2010
W śnieżną noc, reż. Luke Snellin, USA 2019