Mieszkańcy Szczakowej w wyjątkowo uroczysty sposób upamiętniają ważne wydarzenie dla Polski z 15 lipca 1410 roku. Z okazji 612. rocznicy starcia wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu, tradycyjnie już, świętowano to znakomite zwycięstwo Polaków nad Krzyżakami.

Uroczysta msza święta w kościele św. Elżbiety Węgierskiej rozpoczęła 17 lipca w Szczakowej hucznie obchodzony festyn grunwaldzki z udziałem zaproszonych gości – sekretarza miasta Ewy Sidełko-Paleczny, przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Kaczmarka, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, członków Stowarzyszenia Katolicka Przyjaźń Jaworznicka, uczniów z Zespołu Szkół nr 3, harcerzy Hufca ZHP Jaworzno, Bractwa Rycerskiego Ziemi Jaworznickiej i przedstawicieli wielu środowisk lokalnych. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć organizatorów wydarzenia dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu Sebastiana Kusia oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod najstarszym w mieście Pomnikiem Grunwaldu, a następnie w barwnym korowodzie przy dźwiękach orkiestry Tauron Wytwarzanie z Stowarzyszeniem ”Ośrodek Jeździecki Ciężkowice”, działający na stadninie przy Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej, ruszyli z pocztami sztandarowymi na plac przed dom kultury, gdzie zaplanowana była rozrywkowa część festynu.

Mieszkańcom zaprezentowały się zespoły śpiewacze Jaworznianki, Dobrzanki i Szczakowianki oraz chórzyści chóru ”Sokół”, którzy zadbali o oprawę mszy świętej w kościele pw. Św. Elżbiety Węgierskiej.

W programie imprezy przewidziano liczne atrakcje dla dzieci, które prowadzili pracownicy MCKiS, Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej i Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Dodatkowa atrakcją festynu było stanowisko kowala, przy którym można było zmierzyć się z tą niełatwą sztuką, wykuwając drobne przedmioty.
Dla wszystkich chętnych przewidziany był poczęstunek w postaci świeżego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Występ duetu Dariusza Feca i Darii Domagalskiej zagrzewał publiczność do tańca.

Festynowi towarzyszyła wystawa, przygotowano także foldery, z których można było zaczerpnąć wiedzę na temat historii dzielnicy i najstarszego w mieście pomnika Grunwaldu – za co serdecznie dziękujemy Muzeum Miasta Jaworzna.

 

Zobacz także: