11 lipca odbył się w Szczakowej festyn rodzinny “W rocznicę Grunwaldu”. Organizatorem wydarzenia byli Prezydent Miasta Paweł Silbert, Miejskie Centrum Kultury i Sportu – Dom Kultury w Szczakowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

W pierwszej części niedzielnej uroczystości o godz. 11.30 odbyła się, tradycyjnie już, msza święta, po której przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Grunwaldu – najstarszym monumentem w mieście. W tej części obchodów uczestniczyli: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem i radnym Ryszardem Maciejowskim, przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, członkowie Stowarzyszenia Katolicka Przyjaźń Jaworznicka, pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna, zespoły śpiewacze “Szczakowianki” i “Dobrzanki”, chórzyści chóru “Sokół”, którzy zadbali również o oprawę mszy świętej, odbywającej się w parafii pw. Św. Elżbiety Węgierskiej.

O historyczne ubarwienie niedzielnej uroczystości zadbało Stowarzyszenie “Ośrodek Jeździecki Ciężkowice”, działający na stadninie przy Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej, za co, jako organizatorzy, bardzo dziękujemy – mówi Agata Stelmachów, kierownik szczakowskiego Domu Kultury.

Piknikowa część wydarzenia, odbywająca się przy Domu Kultury, w tym roku nie odbyła się bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach. Na zabawę trzeba było poczekać do godziny 17.00. Początkowy plan uwzględniał rozpoczęcie o godzinę wcześniej, ale kapryśna pogoda skutecznie to uniemożliwiła. 

Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dobrze już znanych mieszkańcom – m.in. gier wielkoformatowych, wspólnego kolorowania, pokazów rycerskich i strzelania z łuku,

Do nowości zaliczała się wystawa “Dawny przemysł i kultura Szczakowej”, z której można było zaczerpnąć nieco wiedzy na temat historii dzielnicy.

Odbyły się również konkursy z nagrodami.

Oprócz udziału w konkurencjach i zabawach średniowiecznych, o które zadbało Bractwo Rycerskie Ziemi Będzin, czyli nasz gwóźdź programu, można było wziąć też udział w interdyscyplinarnym konkursie wiedzy o Jaworznie. Tego wcale niełatwego zadania podjęło się trzydzieści osób, ale myślę, że było warto, gdyż nagrody ufundowane przez Urząd Miejski były bardzo atrakcyjne – relacjonuje pani Agata.

Zapraszamy do fotorelacji!