Tak jak w poprzednich latach, zajęcia organizowane podczas ferii zimowych, cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. 

Szeroki wybór warsztatów, które oferuje Dom Kultury w Szczakowej to świetna alternatywa dla tych dzieci, które spędzają ferie w domu. W pierwszym tygodniu ferii szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ceramika. To świetny sposób nie tylko na stworzenie efektownych ozdób, lecz i chwilę wyciszenia, niezbędną przecież po długim semestrze nauki.

Rozmaite pomysły na spędzenie wolnego czasu proponują też mniejsze obiekty. W długoszyńskim Klubie Pod Skałką odbyły się między innymi warsztaty z wyrabiania mydełek, a mieszczący się na Górze Piasku Szczak oferował zajęcia z wyrabiania ozdób z filcu. Choć tematyka warsztatów była tak różna, łączyło je jedno – wszystkie przyciągnęły wielu uczestników.

Prawdziwym hitem okazała się jednak wycieczka do Krakowa. By móc zabrać dużą grupę chętnych, nasze obiekty połączyły siły. Dzięki temu, dzieci miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach czekoladowych. Wszystko zaczęło się od opowieści o tym smakołyku. Historia czekolady w samej Europie liczy sobie już kilkaset lat, dlatego warto było poświęcić jej choć kilka minut.
Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak wygląda manufaktura i jak przebiega proces produkcji ich ulubionych słodyczy. Oczywiście, prawdziwą gratką okazały się zajęcia praktyczne. Wyrób pralinek i dekorowanie ciasteczek pozwoliło młodym uczestnikom poczuć się prawdziwymi cukiernikami.

Kolejnym punktem wycieczki była wystawa w salach Celestatu. Zaprezentowano szopki, które wzięły udział w 76. Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Tradycje szopkarskie sięgają XIX wieku i są niezwykle ciekawe. Wtedy i dziś szopki zachwycały misternością wykonania. Trudno było oderwać wzrok od tych dzieł sztuki. Dzieci i opiekunowie podziwiali kunszt pracy rzemieślniczej, zachwycając się głębokimi kolorami i dbałością o każdy szczegół.

W piątek, w szczakowskim Domu Kultury odbyły się warsztaty chemiczne. Obserwowanie i aktywny udział w eksperymentach bardzo przypadł uczestnikom do gustu i pozwolił na chwilę wytchnienia po aktywnym tygodniu zajęć.

Choć za nami dopiero połowa ferii, możemy obiecać, że mamy jeszcze mnóstwo pomysłów na kolejne atrakcje dla dzieci.