Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie od wtorku (20 listopada) uczą się poza siedzibą swojej placówki. Szkoła została tymczasowo zamknięta. Powodem są szkody górnicze. Na ścianach budynku pojawiły się groźnie wyglądające pęknięcia. Teraz specjaliści muszą ocenić, czy uszkodzenia nie stanowią zagrożenia dla budynku. To właśnie od tej oceny zależy, kiedy uczniowie wrócą do budynku przy ulicy Nauczycielskiej 20.

Ze względu na bezpieczeństwo uczniów i personelu szkoły prezydent Paweł Silbert podjął decyzję o ewakuacji budynku. Szkoła została zamknięta na czas oceny warunków technicznych. Przyczyną zaistniałego niebezpieczeństwa są szkody górnicze, które spowodowały szybkie osiadanie i spękanie budynku – wyjaśnia Leszek Gancarczyk z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Podczas zainicjowanych przez prezydenta Pawła Silberta rozmów władze spółki Tauron zadeklarowały wolę współpracy. Wykonana zostanie ekspertyza, która określi stan techniczny budynku. Dopiero wtedy będzie można podjąć decyzję co do dalszego jego użytkowania. Spółka chce również pomóc w organizacji zajęć w nowych miejscach. W grę wchodzą też dopłaty do kosztów dojazdów i posiłków dla dzieci.

Po decyzji o ewakuacji szkoły uczniowie wraz z opiekun ami przenieśli się w bezpieczne miejsca. Część klas zajęcia miała w klubie Niko, inne w salce parafialnej oraz sali w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. W środę lekcje się nie odbyły, ale dzieci miały zapewnioną opiekę. Zgodnie z planem, od czwartku lekcje mają być prowadzone w innych szkołach na terenie miasta.

Te zmiany lokalizacji zajęć są oczywiście na bieżąco konsultowane również z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 – podkreśla Leszek Gancarczyk.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa przymusowa przeprowadzka uczniów. Urzędnicy zapewniają, że robią wszystko, by dzieci mogły jak najszybciej wrócić do budynku, ale kwestie bezpieczeństwa są traktowane priorytetowo.

Urzędnicy zapowiadają, że szkoła zapewni dzieciom transport do placówek, w których tymczasowo odbywać się będą lekcje. Informacji można zasięgnąć dzwoniąc do Urzędu Miejskiego w Jaworznie: 32 61 81 691 i 668 840 357.

Tekst: GD