Święto parafii im. św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej to zawsze ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie. Uroczystości odpustowe odbyły się w miniony weekend, a w ich ramach przygotowane zostały dodatkowe wydarzenia, które są charakterystyczne dla szczakowskiej parafii i wyróżniają ją spośród innych w naszym mieście.

Pierwszego dnia święta, 16 listopada odbyły się gra terenowa dla młodzieży i lekcja muzealna w kościele. Po raz drugi zorganizowane zostało spotkanie Elżbiet.

W ubiegłym roku ks. proboszcz Józef Gut stwierdził, że tak jak Krystyny mają swoje spotkanie, tak w naszej parafii będą mieć spotkanie imienniczki patronki, Elżbiety. Okazało się, że pomysł bardzo się spodobał. Już w zeszłym roku pojawiło się wiele Elżbiet, które w miniony piątek z przyjemnością do nas wróciły. Na spotkaniu pojawiły się panie nie tylko z naszej, ale również z innych parafii – zaznacza Agnieszka Matuszewska, która od kilkunastu lat angażuje się w organizację świąt parafii, koordynuje też spotkanie Elżbiet.

Atrakcją tego wieczoru był koncert świetnego kompozytora i instrumentalisty Józefa Skrzeka, założyciela legendarnego SBB. Muzyk zrobił Elżbietom niespodziankę i pojawił się na moment na ich spotkaniu, żeby zrobić sobie wspólne zdjęcie i zamienić parę zdań z uczestniczkami.

Było super! Ksiądz proboszcz przywitał nas, złożył życzenia, wręczył czerwone róże i modlitwy do św. Elżbiety. Był też poczęstunek: kawa, herbata, ciasto, owoce, jajka i pyszna zupa dyniowa! Potem rozmowy i wspomnienia z roku poprzedniego – relacjonuje spotkanie Elżbieta Bronowicka, jedna z uczestniczek.

Po spotkaniu odprawiona została msza św. z kazaniem ks. dr. Lucjana Bielasa, a ostatnim punktem wieczoru był koncert Józefa Skrzeka. Uroczystości parafialne i odpustowe trwały do niedzieli.

Tekst: DL