Do poniedziałku, 29 maja, jaworznianie mogą składać wnioski o długoterminowy wynajem miejskich rowerów elektrycznych. Do dyspozycji mieszkańców będzie 171 takich pojazdów. Korzystać z nich będą mogły osoby dorosłe oraz niepełnoletni posiadacze karty rowerowej.

Dokument powinien być wydany przez szkołę podstawową lub Ośrodek Ruchu Drogowego. Urzędnicy informują, że jeśli chętnych będzie więcej niż rowerów, to w przyszłym tygodniu odbędzie się losowanie kolejności podpisywania umów.

Z miejskich rowerów elektrycznych korzystać można będzie od początku czerwca. Najkrótszy termin, na jaki zawierane będą umowy, to rok. Najdłuższe umowy obejmować będą okres aż do 15 grudnia 2025 roku. Wniosek o wynajem można złożyć wyłącznie elektronicznie na platformie jrm.um.jaworzno.pl.

Urzędnicy z jaworznickiego magistratu radzą, by bardzo starannie wypełnić wniosek, bo na jego podstawie sporządzane będą później umowy. Informacje z formularza będą weryfikowane w momencie podpisania umowy, ale w przypadku niepoprawnych danych umowa nie zostanie zawarta. Bardzo ważne jest podanie prawidłowego numeru telefonu. Tą drogą system prześle unikatowy numer, który będzie identyfikatorem w przypadku losowania. – Losowanie kolejności podpisywanych umów będzie jawne, odbędzie się w sali obrad Urzędu Miejskiego w Jaworznie przy ulicy Grunwaldzkiej 33, z udziałem chętnych mieszkańców. Nie trzeba jednak być na miejscu, by wziąć w nim udział – informuje Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego.

Wypełnienie formularza odbywa się w czterech krokach. Pierwszy to wprowadzenie imienia, nazwiska, numeru PESEL, dokumentu tożsamości, a w przypadku osób niepełnoletnich numeru karty rowerowej, numeru telefonu i wzrostu, by możliwe było dopasowanie wielkości ramy roweru. Mieszkaniec będzie mógł wskazać we wniosku chęć wynajęcia maksymalnie 4 rowerów. Deklaracja będzie brana pod uwagę jedynie, jeśli nie będzie dostatecznej liczby chętnych do wynajęcia wszystkich rowerów. W drugim kroku należy podać swój adres, w trzecim zweryfikować dane i podać kod otrzymany SMS-em. W czwartym kroku, po poprawnym uzupełnieniu danych, na wskazany numer telefonu zostanie wysłane potwierdzenie wpisania na listę chętnych.

Za sprawą miejskich rowerów elektrycznych Jaworzno znów znalazło się w czołówce innowacyjnych polskich miast. Jako jedno z pierwszych w Polsce wprowadza bowiem system roweru miejskiego na wynajem długoterminowy. Z tej oferty skorzystać będzie mogło blisko dwustu mieszkańców Jaworzna. To jednak nie wszystko, bo w mieście elektrycznych rowerów będzie więcej. Dodatkowe 50 elektryków, ale na wynajem krótkoterminowy, znajdzie się w dwudziestu stacjach bazowych na terenie miasta. Umowę z firmą BikeU Sp. z.o.o na ich dostarczenie Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, podpisał w kwietniu. Wartość tego zadania wynosi blisko 4 mln zł. Firma BikeU już dostarczyła do miasta 79 sztuk rowerów na wynajem długoterminowy. Do Jaworzna przywieziono już również 50 rowerów elektrycznych na wynajem krótkoterminowy.

Grażyna Dębała

Do Jaworzna przyjechały już pierwsze rowery przeznaczone na wynajem długoterminowy | fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: