W niedzielę, 21 sierpnia, jaworznianie bawili się na kolejnym pikniku z cyklu „Z Rodziną w plenerze”. Mimo zapowiadanego deszczu pogoda nie zdołała pokrzyżować piknikowych planów. Organizatorzy zadecydowali jedynie, że wydarzenie przeniesione zostanie pod zadaszony rowerowy parking w centrum Jaworzna.

Płaszczka zapewniła odpowiednie warunki i zabawa świetnie się udała. – Deszczowe chmury nam niestraszne. Płaszczka skutecznie chroni przed deszczem i jest idealnym miejscem spotkań – podkreślał Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna.

Tym razem organizatorzy przygotowali mnóstwo ekoatrakcji. Dzieci wykonywały pieczątki z ziemniaków oraz dekoracje i obrazy przy użyciu mchu chrobotka czy szyszek. Uczestniczyły też w warsztatach pirografii, na których wypalały w drewnie różne obrazki. Unikatowe dzieła powstały także przy użyciu farb. Dzieciaki zdobiły też tekturowe tipi w wiosce indiańskiej. Wielkim zainteresowaniem najmłodszych uczestników pikniku cieszyły się wielkoformtowa gra planszowa, jenga, domino oraz ekologiczne karty memo.

Zabawy dla uczestników pikniku prowadzili też harcerze z VI Szczepu Harcerskiego „Chwaty”. Zaproponowana przez nich gra integracyjna pt. „Wieża liderów” zrobiła prawdziwą furorę. Jej głównym celem było budowanie zgranych zespołów. Przedstawicielki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Centrum Psychoterapii i Rozwoju SELF przygotowały zajęcia plastyczne, a na stanowisku Fundacji Kobieca Przystań panie częstowały świeżą lemoniadą i promowały kampanię pn. „Jaworzno miastem wolnym od foliówek”. Rozdawały ręcznie szyte, ekologiczne woreczki, które świetnie sprawdzają się przy przechowywaniu owoców czy warzyw. Zachęcały też do zabierania używanych książek, by w imię zasady book crossingu, dać im drugie życie.

Jedną z głównych atrakcji niedzielnego pikniku była wystawa edukacyjna pt. „Mniej śmieci, więcej życia” i specjalna ścieżka edukacyjna, obie przygotowane przez przedstawicieli firmy Modra Sova. – Przyjechaliśmy do Jaworzna z Kujaw, z Inowrocławia, po to, by krzewić zachowania ekologiczne. Muszę przyznać, że zainteresowanie uczestników imprezy i ich wiedza pokazały nam, że w Jaworznie świadomość ekologiczna jest ogromna – mówi Maciej Kopczyński z Modrej Sovy.

Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć wyspę śmieci na Pacyfiku, która podobno jest 5 razy większa od Polski. W czasie pikniku można też było zobaczyć, jak należy układać produkty spożywcze w lodówce. Okazuje się, że odpowiednie ich ułożenie może wpłynąć na dłuższy okres przydatności do spożycia. Najmłodsi uczestnicy pikniku chętnie podejmowali się sortowania odpadów za pomocą specjalnej, małej koparki. Dzieciaki radziły sobie świetnie. Nawet przedszkolaki doskonale wiedziały, do jakiego kubła powinny trafić poszczególne śmieci. – Jestem pod wrażeniem tego, jak małe dzieci poradziły sobie z tym wyzwaniem – mówi uczestniczka imprezy, Katarzyna Majewska.

Dzieci mogły wykazać się też kreatywnością i z nakrętek stworzyć napisy. Ciekawostką był też dział ekomody. Ze starych płyt CD czy worków foliowych i sznurków powstały nowoczesne kreacje dla kobiet i mężczyzn.

Uwagę przykuwały także magnetyczne łamigłówki. Było sporo trudnych pytań związanych z ludzkimi dobrymi i złymi nawykami wpływającymi na naszą planetę. Śmiałkowie zakręcili kołem fortuny. Rodziny chętnie brały udział w konkursach z nagrodami. – Tym razem piknik „Z Rodziną w plenerze” miał charakter nie tylko rozrywkowy, ale i ekologiczno-edukacyjny. Ważnym celem była promocja ekologicznych zachowań wśród mieszkańców, a także szerzenie wiedzy w zakresie recyklingu i upcyklingu – wspomina Karolina Dąbrowa z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Natalia Czeleń

| fot. Natalia Czeleń