Niezwykłe pokazy i występy gimnastyczek artystycznych można było oglądać w sobotę, 24 listopada w hali sportowej MCKiS podczas Turnieju Gimnastyki Artystycznej o Puchar Prezesa OZG w Katowicach.

Rywalizowało ponad 120 zawodniczek w wieku od 6 do 16 lat reprezentujących kluby, stowarzyszenia i ośrodki sportowe z całego Śląska.

To już dziesiąta edycja tego konkursu. Zgłosiły się do niego i te początkujące, i już zaawansowane zawodniczki. Gimnastyka artystyczna jest pięknym sportem, niezwykle efektownym, jednak ciągle niszowym. Brakuje nam bazy lokalowej, miejsc do indywidualnego treningu, wykwalifikowanych trenerów – komentował Stanisław Ruszkowski, prezes OZG w Katowicach.

Uczestniczki wykonywały na specjalnie przygotowanej macie Efektowne pokazy efektowne układy będące połączeniem tańca, baletu, akrobatyki. Najmłodsze pokazały przygotowany układ taneczny, a potem układ z jednym przyborem. Natomiast starsze prezentowały układy z dwoma przyborami do wyboru: skakanka, piłka, maczugi czy obręcz. Zawodniczki zaprezentowały na macie subtelne, pełne gracji i delikatności układy taneczne.

Taki układ taneczny dziewczynki przygotowują cały rok, ćwicząc codziennie po trzy godziny. Dodatkowo chodzą jeszcze na zajęcia z baletu. Nie jest to łatwa dyscyplina, chociaż piękna, i aby osiągnąć bardzo dobre wyniki, najlepiej jest zacząć już w wieku 4-5 lat – stwierdziła Alina Dulęba, trener sekcji gimnastyki artystycznej w MCKiS Jaworzno.

Zmagania młodych gimnastyczek trwały do późnych godzin popołudniowych, podzielono je na sześć kategorii wiekowych. Jaworzno reprezentowały zawodniczki z MCKiS oraz z Akademii Tańca i Gimnastyki Elite.

Na podium stanęły Emilia Broda, Julia Cabała (rocznik 2009), Oliwia Majewska, Greta Witkowska, Roksana Celarek (rocznik 2010), Nikola Gryboś, Maja Gałecka, Anna Jakubowska, Antonina Sergiel (rocznik 2011).

Wykonywałam układ taneczny i ze skakanką, który był dla mnie najtrudniejszy. Jestem zadowolona z występu, długo się przygotowywałam. Lubię te zajęcia, chociaż na układy ze skakanką i obręczą muszę poświęcić dużo czasu – powiedziała nam po występie Julia Cabała.

Na zakończenie turnieju najlepsze zawodniczki otrzymały puchary, statuetki, medale pamiątkowe, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Organizatorami turnieju byli: MCKiS, OZG Katowice, a honorowy patronat nad imprezą sprawował prezydent Paweł Silbert.

Tekst: ES

Zobacz także: