W lokalnej sieci trwa dyskusja na temat zmienionej organizacji ruchu na skrzyżowaniu w okolicy Galeny.

Jeśli do kogoś ta informacja jeszcze jakimś cudem nie dotarła, to od jakiegoś miesiąca pierwszeństwo mają tam jadący z Pechnika w stronę ronda Baniek Mydlanych. Ustąpić muszą ci, którzy przyjechali od ronda Pileckiego. Jeśli ktoś nie słyszał tej wiadomości, to możliwe, że słyszał dzwony, które tam rozbrzmiewają kilka razy dziennie.

Od kilku tygodni, każdego dnia na skrzyżowaniu ze zmienioną organizacją ruchu kierowcy jadą tak, jakby przed zmianą. Nie wszyscy. Skrzyżowanie oznaczone jest raczej na bogato. Drogowcy mówią, że takiej wielkości znaki stawia się na autostradach! Pojawiły się wyraźne, żółte linie, które też mają pomóc kierowcy w tej łamigłówce. Jedyne, co można by jeszcze zrobić, to wstawić jakieś wielkie kolorofony. I didżeja. Albo zasieki.

Szczerze mówiąc, po dwóch dniach od zmiany pierwszeństwa przestałem tamtędy jeździć. Bo co z tego, że wiem, kto ma pierwszeństwo? Wszyscy ci, których auta zostały tam skasowane, też pewnie wiedzieli.

Po tygodniu od zmiany organizacji ruchu i jakichś stu pięćdziesięciu stłuczkach w tamtym miejscu internety zaczęły trząść się ze śmiechu. Powstały nawet memy i dowcipy z tym skrzyżowaniem w roli głównej. Niektóre, z tego co pamiętam, niezłe.

Po kolejnych dwóch tygodniach przestało być śmiesznie. No bo ileż można przyzwyczajać się do nowej, tymczasowej zresztą, organizacji ruchu? W końcu niektórzy użytkownicy dróg i fejsbuka zaczęli się domagać od drogowców jakiejś nowej zmiany, bo ta sprzed miesiąca najwyraźniej nie przekonała niektórych kierowców. Część orędowników zmian zaproponowała tam światła, inna (pewnie ta bardziej sarkastyczna) rondo, a kolejni stwierdzili, że “no coś tam trzeba zrobić, skoro są stłuczki”.

Zdecydowanie najwięcej pojawiło się jednak rozsądnych, którzy zaproponowali, żeby zamiast wstawiać tam rondo czy inne teleporty, zacząć przestrzegać przepisów i zwracać uwagę na znaki. Ale już trochę znam ludzi i nadal jeżdżę inną drogą.

Felieton: Dawid Litka

Zobacz także: