Blisko 10 tysięcy jaworznickich uczniów rozpoczyna dziś kolejny rok szkolny, a przygodę z przedszkolem 2726 maluchów. Dla wielu z nich to debiut. Po wakacyjnej labie na młodych jaworznian czeka sporo niespodzianek. W lipcu i sierpniu udało się bowiem przeprowadzić remonty w 24 jaworznickich placówkach. Miasto przeznaczyło na to ponad 12 mln zł.

– Ostatnie prace w placówkach edukacyjnych zakończyły się zgodnie z planem pod koniec sierpnia. Uczniowie będą mogli więc rozpocząć edukację w bardziej sprzyjających i komfortowych warunkach – mówi Paweł Ryba, zastępca dyrektora Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jaworznie.

Edukacja będzie bardziej komfortowa, bo wiele szkolnych sal zostało odmalowanych. Pojawiły się w nich też nowe sprzęty i pomoce dydaktyczne.

Paweł Silbert

prezydent Jaworzna

Uczniom jaworznickich szkół, ich nauczycielom i rodzicom
życzę dobrego, spokojnego roku szkolnego. Młodzieży dodatkowo
roku pełnego nowych doświadczeń, wiedzy i przyjaźni.
Wytrwałości w drodze do celu!

Gruntowne zmiany przeszło między innymi ciężkowickie Przedszkole Miejskie nr 4. Pojawiły się nowe sanitariaty, wyremontowano kuchnię, a budynek dostosowano do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Na Osiedlu Stałym w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 wymieniono instalację elektryczną. Odmalowano też sale, w których prowadzone są na co dzień lekcje.

Budynek Szkoły Podstawowej nr 4 w Starej Hucie dostosowano do aktualnych wymogów przeciwpożarowych. Przebudowana została też droga pożarowa do placówki.

Odświeżone sale czekały też na przedszkolaki i uczniów Przedszkola Miejskiego nr 17 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Szczakowej.P

rzeprowadzono jeszcze modernizację Przedszkola Miejskiego nr 18 w Byczynie, Szkoły Podstawowej nr 19 w Jeziorkach, Przedszkola Miejskiego nr 9 na Podwalu oraz Przedszkola Miejskiego nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 15 na Podłężu.

Remonty zakończono w II Liceum Ogólnokształcącym, Szkole Podstawowej nr 11 w Pieczyskach, a także w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym, w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 2 na Chropaczówce i w Szkole Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Narodowej.

Najkosztowniejsze prace przeprowadzono, dostosowując skrzydło Zespołu Szkół Ogólnokształcących na potrzeby Przedszkola Miejskiego nr 25 na Podłężu. Prace pochłonęły 4,3 mln zł. – Prace remontowe w szkole na Podłężu powoli dobiegają końca i prawdopodobnie w połowie września przedszkole zostanie przeniesione do miejsca docelowego – zapowiada Paweł Ryba.
To nie koniec zmian. Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą mogli liczyć na fachowe wsparcie psychologiczne. Stworzone zostało nowe stanowisko pedagoga specjalnego. Jego zadaniem będzie udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

– Stanowisko pedagoga specjalnego ma zapewniać poprawę dostępności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dotyczy to zwłaszcza uczniów, u których taka potrzeba wsparcia została rozpoznana na terenie przedszkola lub szkoły – tłumaczy Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

W nowym roku szkolnym zmianie ulegnie też termin egzaminu ósmoklasisty. Na stałe został on przesunięty z kwietnia na maj. Dodatkowo odstąpiono od wprowadzenia na egzamin czwartego przedmiotu.

Natalia Czeleń

| fot. Fotolia