W lutym w “Wedze” obchodzony był Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Tego dnia klubowicze mieli okazję utrwalić sobie w pamięci numer, którego znajomość jest niezbędna w przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu.

W rozdawanych ulotkach znalazły się niezbędne informacje – kiedy należy dzwonić na numer alarmowy i jak się zachować po połączeniu z operatorem w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest właściwe zachowanie osoby dzwoniącej. Należy wtedy starać się uspokoić, słuchać ważnie, mówić wyraźnie, odpowiadać na pytania, postępować zgodnie z przekazanymi przez telefon wskazówkami i nie rozłączać się dopóki operator wyraźnie tego nie powie – relacjonuje Wanda Ciołczyk, instruktor MCKiS.

Instruowano też, że nie wolno dzwonić bez potrzeby na numer ratujący życie, zdrowie i chroniący mienie, bo blokuje się wtedy linię osobie, która w danej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy. Nie mogło się też obyć bez quizu, sprawdzającego wiadomości na temat numeru 112. Dzięki takiej zabawie wiedza utrwala się znacznie szybciej. Przy okazji przypomniano, że w Polsce nadal działają numery 997, 998, 999.

112 to numer alarmowy, obowiązujący we wszystkich krajach europejskich zarówno dla telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Połączenie z nim jest bezpłatne. Święto ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat używania go odpowiedzialnie, w razie zagrożenia – dodaje pani Wanda.

Zobacz także: