Przekazaniem klucza do bram miasta zainaugurowano 22. edycję Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Dmuchane zjeżdżalnie, kącik urody, wielkoformatowe gry to tylko nieliczne spośród atrakcji, jakie czekały na uczestników wydarzenia. Impreza odbyła się w czwartek, 18 maja, w Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

We wspólnym świętowaniu uczestniczyli m.in. uczniowie i przedszkolaki z placówek, które w swoich strukturach mają zespoły integracyjne. Symboliczne klucze do bram miasta przekazał uczestnikom obchodów prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

– Dzieci z niecierpliwością czekały na to wydarzenie. Mogły spotkać się z rówieśnikami z innych placówek, zobaczyć ich talenty. To dla nich przede wszystkim integracja i dobra zabawa. Takie imprezy dobrze służą też rodzicom, którzy mogą spędzić ze swoimi pociechami miło czas, a także spotkać się z innymi rodzicami, którzy mają podobne radości i troski – opowiada Ewa Szczepańska-Jagło, dyrektor SP ZOZ Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Jaworznie.

Udział w zabawie wzięli też uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie. – Jesteśmy wiernymi uczestnikami każdej edycji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Także i tym razem impreza była profesjonalnie przygotowana, dostosowana do uczestników w każdym wieku – ocenia Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworznie.

Czwartkową zabawę chwalił sobie m.in. Paweł Sidełko z WTZ. – Atmosfera była bardzo dobra, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Było dużo atrakcji i myślę, że nie tylko ja, ale i inni uczestnicy byli bardzo zadowoleni – zdradza Paweł.

Furorę zrobiły bajkowe postacie, z którymi można było zrobić sobie zdjęcie. Do pamiątkowych fotografii zachęcała też fotobudka. Znalazł się także kącik artysty, w którym powstawały unikalne dzieła. Były też występy wokalne i taneczne w wykonaniu bohaterów dnia oraz potańcówka przy dobrej muzyce. Organizatorzy przygotowali także strefę ciszy. – Organizacja takich wydarzeń jest w naszym mieście bardzo potrzebna, zwłaszcza dzieciom. Podczas trwania takiej imprezy zawierają nowe znajomości i przyjaźnie – mówi Ewa Dziubek, uczestniczka imprezy.

Podczas czwartkowego wydarzenia pokazowe lekcje pierwszej pomocy prowadzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Edukację prowadzili również jaworzniccy policjanci. Wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Podłężu zaplatali chętnym kolorowe warkoczyki. – Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest już tradycją w naszym mieście. W naszej szkole mamy oddziały integracyjne i co roku staramy się akcentować ten dzień – zdradza Angelika Lelek, psycholog szkolny i opiekun wolontariuszy.

Organizatorzy 22. edycji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych przyznają, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. – Bawiło się z nami blisko 500 uczestników, co bardzo nas cieszy. Byli to uczniowie, przedszkolaki, a także osoby dorosłe. Dlatego przygotowaliśmy taki program atrakcji i animacji, by każdy znalazł coś dla siebie. Takie spotkania pokazują, jak ważna jest integracja społeczności miasta i środowiska osób niepełnosprawnych – opowiada Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych MCKiS.

Organizatorami wydarzenia były Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Urząd Miejski w Jaworznie. Imprezę finansowo wsparła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Natalia Czeleń

Klucze do bram miasta prezydent Paweł Silbert przekazał na ręce uczennic Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie | fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: