W jaworznickiej GEOsferze świętowano Dzień Geologa. Z tej okazji pracownicy Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej we współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami, przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W piątek, 23 września, w Ośrodku można było między innymi szukać skamieniałości pod kierunkiem prof. Mariusza Salamona, sporo dowiedzieć się o minerałach, poznawać sekrety drzew i wulkanów, a także zweryfikować i uzupełnić swoją wiedzę przyrodniczą podczas gry terenowej.

– Piknik naukowy przygotowany dla młodzieży szkolnej odbył się dzisiaj z pomocą naszych partnerów z Nadleśnictwa Chrzanów, Lasów Państwowych oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To była naukowa uczta – podkreśla Karolina Kędroń z jaworznickiej GEOsfery.

Młodzi przyrodnicy bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatowych zajęciach. Naukowy piknik okazał się doskonałą okazją do tego, by poszerzyć wiedzę na temat otaczającej nas przyrody.

– Dziś opowiadamy o lesie i jego skarbach, przywieźliśmy ich tutaj trochę, można obejrzeć, dotknąć, posłuchać i zadać pytanie. Prowadzimy też warsztaty plastyczne – opowiada Anna Rejdych z Nadleśnictwa Chrzanów.

To nieostatnie w tym sezonie spotkanie w GEOsferze. W październiku w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej świętować będziemy Dzień Krajobrazu, a już teraz internauci mogą głosować na najlepszy studencki projekt tego, jak mogłaby wyglądać druga część GEOsfery. Chodzi o obszar, w którym znajduje się dawny skład materiałów wybuchowych, czyli tzw. prochownia. Miasto chce stworzyć tam muzeum historii geologicznej Ziemi i górnictwa, które było prowadzone przez wieki na jaworznickich terenach. Swoje propozycje na zagospodarowanie tego miejsca dali już m.in. studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W projektowaniu GEOsfery II wykazali się olbrzymią kreatywnością, a ich prace można teraz obejrzeć na wystawie na jaworznickich plantach i w internecie. W sieci można jednocześnie oddać głos na najciekawszy projekt. Link do głosowania można znaleźć na Fb ośrodka – GEOsfera Jaworzno.

– Młodzi projektanci mieli za zadanie zaproponowanie rozwiązań łączących komfort odwiedzin w kamieniołomie z poznaniem unikalnych obiektów geologicznych, ujawnionych w trakcie eksploatacji. Studenci zaproponowali wykorzystanie prochowni jako muzeum geologicznego – informują pracownicy GEOsfery. – Zapraszamy do udziału w głosowaniu, którego rozstrzygnięcie ogłosimy za dwa miesiące – dodają.

Jak dalej podkreślają, wybór najlepszego projektu przez internautów jest początkiem społecznej dyskusji o zagospodarowaniu i połączeniu funkcjonalnym trzech ważnych przestrzeni miasta. Oprócz GEOsfery chodzi tutaj też o park Gródek i Sosinę.

Warto zaznaczyć, że studenckie propozycje i internetowe głosowanie są tylko sugestiami dla wybranej w miejskim przetargu firmy projektowej, która wykona ostateczny projekt GEOsfery II. A gdy tylko on powstanie, miasto będzie występować o środki zewnętrzne na stworzenie muzeum.

Pierwsza część GEOsfery powstała 10 lat temu w dawnym kamieniołomie wapieni. Naukowcy odkryli w nim piękne riplemarki, czyli formacje skalne, które stanowiły kiedyś dno prehistorycznego morza. Wśród odkryć badaczy były też niespotykane w regionie gatunki roślin. Dziś jaworznicki ośrodek jest jednym z ulubionych miejsc, odwiedzanych przez mieszkańców całego regionu.

GD, AZ-H

Podczas warsztatowych zajęć uczniowie zgłębiali tajemnice wulkanów | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: