Hucznie świętowali Dzień Dziecka najmłodsi mieszkańcy Jaworzna. Pikniki i imprezy adresowane dla dzieci odbywały się niemal we wszystkich miejskich instytucjach kulturalnych i sportowych. Zabawy organizowane były w szkołach i przedszkolach, atrakcji nie brakowało.

31 maja na festyn zaprosili pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu oraz działacze Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna. Zabawę zorganizowano w Szczakowej w sąsiedztwie Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Przyjechał cyrk Anime, a najmłodsi mogli spróbować swoich sił, jeżdżąc na monocyklach i wrotkach, a nawet chodząc po linie. Był też pokaz baniek mydlanych, dmuchany zamek i wielkie klocki, a także kącik plastyczny, a w nim malowanie na folii i malowanie twarzy.

Tego dnia na boisku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w centrum Jaworzna odbyły się trzy imprezy w jednej – Szkolny Dzień Sportu, Dzień Dziecka i Piknik Bezpieczeństwa.

Do południa dzieci brały udział w różnych konkurencjach lekkoatletycznych i zespołowych. Po południu odbyły się biegi finałowe – informuje Maciej Senior, dyrektor ZSP nr 1.

Podczas pikniku były występy, dmuchańce, loteria z nagrodami, zawody sportowe, stoiska ze słodkościami i wiele innych.

Były też punkty Wojska Polskiego i ZHP, a także miejsce, gdzie można było porozmawiać z policjantami, strażnikami miejskimi i strażakami – wymienia Aneta Pełka, przewodnicząca Rady Rodziców.

1 czerwca mnóstwo dzieci z rodzinami i opiekunami pojawiło się na Rynku na zaproszenie Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto. Najmłodsze mogły budować mega puzzle, malować buźki, tworzyć własną biżuterię, ceramiczne figurki. Dla małych naukowców przygotowano zagadki matematyczne, chemiczne, fizyczne, literackie, które rozwiązywali z pełnym zaangażowaniem. Nie zabrakło też konkurencji sportowych, dzieci mogły pokonywać ścieżkę sprawnościową, mega skakankę. Były i instrumenty muzyczne, które mogły wypróbować, oddać się w ręce fryzjerów, manikiurzystek, a potem zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Spora kolejka ustawiała się do zamku dmuchanego i stoiska przygotowanego przez Stowarzyszenie Jaworzno to My, które w całości poświęcone było tematyce lotniczej. Młodzi jaworznianie składali samoloty ze styropianu, papieru, pilotowali drony. Po płycie rynku spacerowali bohaterowie Disneya i baśniowi, pozowali z dziećmi do zdjęć, rozdawali cukierki, jabłka, balony. Na scenie i przed nią występowały dzieci ze szkół, klubów, domów kultury – tańczyły, śpiewały, prezentowały układy sportowe. Poza tym każde dziecko mogło wziąć udział w ścieżce dydaktycznej. Wystarczyło zebrać 6 pieczątek z różnych stoisk rozmieszczonych wokół Rynku. Ta niedawno wprowadzona gra dydaktyczna cieszy się dużym zainteresowaniem, bo dzieci muszą się zabawić w poszukiwaczy oraz rozwiązać zadania. Musiały odwiedzić stoisko miasta, policji, straży pożarnej, ZLO, biblioteki, GEOsfery, odpowiadając na pytania związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem czy geologią. Za zebranie 6 pieczątek otrzymywały nagrodę, a każdy kupon brał udział w losowaniu, między innymi, plecaków z domową apteczką.

Na zakończenie imprezy wypuszczono w niebo ponad 300 pomarańczowych 1 czerwca na Rynku JMM zapewniło dzieciom mnóstwo atrakcji balonów.

Tekst: AZ-H, GD, ES

Zobacz także: