Było wesoło, kolorowo, z mnóstwem atrakcji. I choć pogoda płatała figle, to mali jaworznianie dobrze bawili się podczas plenerowych imprez z okazji Dnia Dziecka. Te, z racji pandemii, były inne niż dotychczas. Przygotowano je tak, aby w jednym miejscu nie gromadziły się tłumy.

Najpierw, w niedzielę, 30 maja, dzieci i ich rodzice wzięli udział w rowerowo-spacerowej zabawie, którą zorganizowało Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto. W pięciu jaworznickich zakątkach czekały na maluchy rozmaite konkurencje. A o godz. 17.00 na Rynku pofrunęły w niebo pomarańczowe balony.

Na nudę mali jaworznianie nie mogli narzekać także 1 czerwca. Z okazji ich święta w Byczynie i Szczakowej odbyły się pełne atrakcji happeningi. Na byczyńskim Rynku dobrą zabawę zorganizowali instruktorzy klubu MCKiS Niko. Na drugą z imprez zaprosili pracownicy Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego.

Na sportowo

Niedziela stała pod znakiem sportowej aktywności. Dzieciaki i ich opiekunowie już od rana wędrowali po mieście, by zgromadzić wszystkie rajdowe pieczątki. Uczestników imprezy nie zraził nawet deszcz, który kilka razy siąpił z zachmurzonego nieba.

Na trasie wycieczki było pięć miejsc, do których, w dowolnej kolejności, musieli zawitać rajdowicze.

W GEOsferze trzeba było zrobić duże bańki mydlane. To nie taka prosta sprawa | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

W parku Podłęże chodzili po torze złożonym z kolorowych obręczy, robili przysiady i wykonali masaż (rodzice dzieciom, a dzieci rodzicom). Na stadionie Victorii czekały na nich takie konkurencje, jak rzut woreczkami do narysowanej na ziemi tarczy i biegi przełajowe. W GEOsferze robili wielkie bańki mydlane, a w parku Chrząstówka chodzili na specjalnych deskach imitujących narty i starali się utrzymać równowagę na położonych na ścieżce linie i drabince. W parku Gródek odbywały się z kolei pokazowe loty samolocików i dronów. Finałem imprezy było tradycyjne wypuszczenie balonów na Rynku.

W niedzielne popołudnie nad Rynek poszybowały balony | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Wszystkie konkurencje ukończyło 84 dzieci. Rajd był wspaniałą zabawą dla całych rodzin, a jednocześnie dobrą okazją do pokazania jego uczestnikom, że Jaworzno to nie tylko przemysłowe miasto średniej wielkości, ale to też miejsce pełne zieleni i malowniczych zakątków, do których można dotrzeć rowerem – stwierdza Tomasz Łakomski, koordynator Dnia Dziecka zorganizowanego przez JMM.

Na dzieciaki, które ukończyły rajd, czekają teraz nagrody. Będzie można je odebrać we wtorek, 8 czerwca, o godz. 17.00 w podcieniu biblioteki przy Rynku.

W Szczakowej dzieci chętnie pozowały do zdjęć z postaciami z bajek | fot. Marcin Miliński

Wesoło w dzielnicach

We wtorek, 1 czerwca, mali jaworznianie bawili się na imprezach, organizowanych przez placówki Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W Szczakowej, przed tamtejszym domem kultury, o godz. 16.00 dzieci spotkały się z postaciami z bajek i szczudlarzem, słuchały wierszyków, jeździły na kucyku. Bawiły się też wielkimi bańkami mydlanymi i pozowały do zdjęć na tle teatralnej scenografii i kolorowych parasolek. Na każdego czekał też słodki upominek. Współorganizatorem imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Wesoło było też na rynku w Byczynie, gdzie od godz. 15.00 odbywały się występy artystyczne, animacje, gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Był też prawdziwy walec, do którego można było wsiąść i zrobić sobie zdjęcie. Hitem okazały się popisy na rodeo i szybujące w niebo kolorowe balony.

Tęskniliśmy za dziećmi, które z powodu lockdownu nie mogły odwiedzać naszego klubu. Z radością spotkaliśmy się z nimi po przerwie – podkreśla Ewelina Ogiołda, kierownik zespołu obiektów kulturalnych MCKiS-u.

Dzień Dziecka był też dobrą okazją do przypomnienia mieszkańcom Jaworzna o tym, jak ważna jest ekologia. Dlatego na byczyńskim rynku odbyły się także proekologiczne akcje, zorganizowane we współpracy z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów i z Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych. Mali jaworznianie wzięli udział w konkursach nt. prawidłowego segregowania śmieci.

Na stadionie miejskim Victorii dzieci biegały przez przeszkody, robiły fikołki i rzucały do celu | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Każde z nich spisało się na medal. Dzieci naprawdę dobrze wiedzą, na czym polega segregacja i do jakich pojemników i punktów na terenie miasta należy oddawać poszczególne odpady – przyznaje Justyna Pałka z MZNK w Jaworznie.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Hitem happeningu w Byczynie było rodeo. Kolejka była spora | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska