Ruszył planowany remont na ulicy Tuwima. We wtorek, 16 sierpnia, na drodze pojawiła się frezarka, która usuwała mocno zniszczoną nawierzchnię. Kompleksowy remont to inwestycja, na którą mieszkańcy osiedla Tadeusza Kościuszki czekali szczególnie niecierpliwie. Tymczasem losy remontu ważyły się do ostatniej chwili, bo wszystkie oferty przesłane przez firmy w ramach przetargu na to zadanie, przekraczały założony budżet.

– Aby dokończyć zmiany w tej części śródmieścia, miasto zdecydowało się rozstrzygnąć przetarg, mimo iż najtańsza oferta przekraczała znacząco kosztorys, wynikający z dokumentacji projektowej. Wartość podpisanej umowy to ponad 2,8 mln złotych – przyznaje Paweł Bednarek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Mieszkańcy okolicy nie kryją zadowolenia z powodu remontu. Zgodnie podkreślają, że droga była już naprawdę mocno zniszczona. – Cieszę się, że nie wycofano się z decyzji o remoncie, choć trzeba będzie zapłacić za niego więcej niż planowano. Ubytki w niektórych miejscach nawierzchni były tak duże, że groziły uszkodzeniem samochodu – przekonuje Marcin Dobosz, mieszkaniec OTK.

Zgodnie z planem – infrastruktura drogowa ulicy Tuwima, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Matejki do krzyżówki z ulicą Chopina, zostanie przebudowana. Prace dotyczą jezdni, chodnika, miejsc postojowych i ciągu pieszego wraz ze schodami. Wykonane zostanie też odwodnienie oraz usunięte będą kolizje z sieciami. W ramach remontu przebudowane zostanie również oświetlenie uliczne.

Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami, ale wykonawca robót zapewnił, że ciągłość ruchu będzie utrzymana przez cały czas remontu. Prace potrwają do końca roku. – Konsekwencją przyjętego Programu Rozwoju Jaworzna na lata 2018 – 2023 jest realizacja pakietu inwestycji drogowych, w tym właśnie ul. Tuwima, która wraz z prowadzonymi wcześniej zadaniami remontowymi, czyli budową nowych chodników i nawierzchni jezdni, zakończy kompleksową modernizację infrastruktury tego obszaru. Prowadzone prace pozwolą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, w tym dzieci uczęszczających do przedszkola, znajdującego się przy tej ulicy – wyjaśnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

To kolejny etap prac w tym rejonie. W 2016 roku wyremontowano odcinek ulicy Tuwima od skrzyżowania z ul. Matejki w kierunku ulicy Bulgi. Powstały wówczas nowe chodniki i wymieniono nawierzchnię jezdni.

Grażyna Dębała

| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska