Za nami pierwszy poważny atak zimy. W nocy z poniedziałku na wtorek, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, w naszym województwie spadł śnieg. Drogowcy już w nocy rozpoczęli walkę z białym puchem. – Dziś rano zrobiło się biało za sprawą nocnych i porannych opadów śniegu. Jest bajkowo, ale warunki na drogach uległy pogorszeniu. Dlatego apelujemy do kierowców o ostrożność i zdjęcie nogi z gazu. Nasze służby działają od godziny 2 w nocy. Wtedy na jaworznickie drogi wyjechało 6 piaskarek oraz 2 ciągniki, obsługujące miejskie chodniki – informował we wtorek rano Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

O stan dróg w ramach „Akcji Zima” w naszym mieście dbają jaworznickie Wodociągi. Miasto dysponuje 16 pojazdami technicznymi. Do realizacji zimowych zadań zaangażowanych jest kilkudziesięciu pracowników. To kierowcy pługopiaskarek, traktorów, a także pracownicy, którzy ręcznie wspomagają działania związane z odśnieżaniem, zwłaszcza chodników i miejsc do których pojazdy nie są w stanie dotrzeć. Nad tym wszystkim czuwa całodobowa obsługa dyspozytorska.

Do walki ze śniegiem i lodem jaworzniccy drogowcy wykorzystują środki chemiczne. To głównie chlorek sodu i chlorek wapnia. Przydaje się też piasek. – Jeśli spodziewamy się dużych opadów śniegu, posypywarki często wyjeżdżają jeszcze zanim zacznie padać. Dzięki temu można zapobiec niebezpiecznemu przymarzaniu śniegu. Przy wielogodzinnych i intensywnych opadach śniegu trudno jest uzyskać w pełni odśnieżone jezdnie, dlatego jeśli to możliwe pługi i posypywarki działają do skutku. Miejskie jezdnie powinny być oczyszczone ze śniegu lub mieć zapewnioną przejezdność do 4 godzin po ustaniu opadów. Oczywiście w pierwszej kolejności drogi o najwyższej kategorii. Potem drogi niższej drugiej i trzeciej kategorii – wyjaśnia Sławomir Grucel.

Służby drogowe Wodociągów Jaworzno odśnieżają drogi krajowe oraz miejskie. Warto przypomnieć, że wszystkie drogi w Jaworznie podzielone zostały na trzy kategorie. – Podczas intensywnych opadów śniegu lub śniegu z deszczem w pierwszej kolejności prace drogowców skupiają się na głównych drogach tranzytowych, przelotowych i wlotowych do miasta. Tak, aby zapewnić przejazd służbom miejskim i ratowniczym. Dopiero po ustabilizowaniu się sytuacji na drogach pierwszej kategorii, podejmowane są działania na jezdniach kolejnych kategorii – tłumaczy Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Drogi pierwszej kategorii, czyli tak zwane strategiczne mają w naszym mieście 164 km. To główne drogi komunikacyjne, trasy wlotowe do miasta, jezdnie łączące dzielnice z centrum miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji miasta i placówek medycznych, handlowych i wychowawczych.

Dróg drugiej kategorii mamy w Jaworznie 109 km. Zaliczane są tu pozostałe trasy wlotowe do miasta, trasy miejskiej komunikacji autobusowej w dzielnicach, ulice dojazdowe do głównych dróg strategicznych. Drogi trzeciej kategorii (o łącznej długości 81 km) to jezdnie łączące dojazd do sieci dróg drugiej kategorii oraz inne ulice, będące drogami gruntowymi.

Wszelkie zgłoszenia dotyczące odśnieżania przyjmowane są mailowo pod adresem: oczyszczanie@wodociagi.jaworzno.pl oraz telefonicznie pod numerem 32 615 72 26.

GD

Do realizacji zimowych zadań miasto ma do dyspozycji 16 pojazdów technicznych
| fot. Materiały Wodociągi Jaworzno

Zobacz także: