Wielki pasjonat najsłynniejszych klocków świata, Kamil Banasik, może pochwalić się kolejnymi sukcesami związanymi z jego hobby. Złożony przez niego model trafił w tym roku na wystawę w głównej siedzibie LEGO. Poza tym młody jaworznianin został wyróżniony w konkursie Fundacji Ius et Civis i Narodowego Banku Polskiego „Mój Własny Biznesplan”.

– Moja praca konkursowa nosiła tytuł „Pracownia Modelarska” i była to kontynuacja oraz dalszy rozwój mojego projektu, dzięki któremu uzyskałem tytuł laureata w konkursie Jaworznickiej Izby Gospodarczej – podkreśla Kamil Banasik.

Przedsiębiorczy jaworznianin jest miłośnikiem LEGO od dzieciństwa. Pasję zaszczepił w nim jego szkolny kolega – jeszcze w czasach, gdy Kamil chodził do Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie. Z klocków złożył już wiele modeli. Brał udział w licznych wystawach LEGO. Ma na koncie wiele sukcesów. O swoim hobby opowiedział też jakiś czas temu kolegom i koleżankom z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie w ramach szkolnej akcji „Zakręceni pasją”.

Kamil wstąpił do klubu LugPol, czyli Lego Users Group Poland, pierwszego polskiego klubu miłośników klocków. Należy też do stowarzyszenia Zbudujmy To. Startował także do programu LEGO Masters.

Swego czasu wygrał konkurs, w ramach którego należało zbudować najlepszy model książki, przedstawiającej, na dwóch stronach, historię słynnej marki klocków. Na jednej z nich Kamil odwzorował dokument nadający patent do produkcji tych klocków, a na drugiej stworzył miniaturę kampusu LEGO. Miało to symbolizować dalszy rozwój firmy i to, że książka nie może mieć końca, a jej dopełnieniem są miłośnicy najsłynniejszych klocków świata.

W tym roku Kamil odniósł kolejny sukces, jego pracę docenili bowiem twórcy LEGO. Dzięki temu jeden z jego modeli jest wystawiony w LEGO House w miejscowości Billund w Danii.

– Model ten został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu „Exhibit Your Creativity in the LEGO House!” w kategorii All Seasons. Mogą podziwiać go zwiedzający LEGO House z całego świata, którzy odwiedzą stolicę klocków LEGO w 2024 r. – podkreśla z dumą.

Jaworznianin, dzięki swojej pasji, pomaga też potrzebującym. Co roku wystawia swoje modele na aukcję w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na przykład, przygotowana przez niego figurka z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i autografem Jurka Owsiaka została wylicytowana za ponad 2 tys. zł. W tym roku Kamil wystawił na rzecz WOŚP kolejny model – podobiznę organizatora finału Orkiestry. Wylicytowana kwota sięgnęła 3,4 tys. zł. Podobną figurkę, ale z podobizną prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, pasjonat wystawił w ramach aukcji na rzecz uchodźców.

Marzeniem jaworznianina jest projektowanie LEGO. Tymczasem swoją pasją zaraża kolejne osoby. W nowym roku szkolnym będzie m.in. prowadzić warsztaty dla uczniów SP 20 w Jaworznie.

AZ-H

Praca z klocków LEGO autorstwa Kamila Banasika na wystawie w Danii | fot. Archiwum prywatne Kamila Banasika

Zobacz także: