Dobiega końca jedna z największych i najważniejszych inwestycji realizowanych w Jaworznie.

Rekultywacja miejskiego akwenu Sosina to projekt wart ponad 30 mln zł.

Zakres przeprowadzonych tu prac jest imponujący. To miejsce zmieniło się nie do poznania. Z atrakcji i uroków Sosiny można będzie korzystać już w nadchodzącym sezonie. Obiekt będzie ogólnodostępny i nieodpłatny.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to efekty prac na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego jaworznianie będą mogli zobaczyć w połowie czerwca. Wtedy też bezpieczeństwa plażowiczów pilnować będą ratownicy. Trwają jeszcze ostatnie prace i odbiory techniczne, które opóźniają się z powodu zniszczeń dokonywanych przez wandali. Największy problem to teraz kradzież elementu kanalizacji. Na nowy trzeba czekać kilka tygodni, a bez niego nie można sprawdzić instalacji, a więc i dokonać odbioru technicznego. Do tego dochodzą kradzieże roślin i inne zniszczenia. Mimo to Sosina pięknieje w oczach.

Sebastian Kuś

dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie

Najważniejszy etap rewitalizacji Sosiny właściwie już za nami. Wyzwanie było spore, bo to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku jaworznian. Chcieliśmy tak je zmienić, żeby zachować jego dawny urok i klimat, a jednocześnie trochę je unowocześnić, sprawić, by oferta Sosiny była bogatsza i bardziej zróżnicowana. Jestem przekonany, że to założenie udało się zrealizować. Dziś Sosina to nie tylko czysta woda i wygodne plaże, ale również miejsce, gdzie ciesząc się słońcem i bliskością przyrody, na różne sposoby można atrakcyjnie spędzać wolny czas. Zapraszam wszystkich jaworznian do tego, by po otwarciu sezonu, korzystali z uroków odnowionej Sosiny i jednocześnie proszę o to, byśmy wspólnie dbali o tę przestrzeń. To ważne, by korzystać nie tylko z boisk czy plaż, ale też z koszy na śmieci, wyznaczonych miejsc parkingowych czy toalet. Zatroszczmy się o to, by Sosina jak najdłużej zachęcała do wypoczynku. Do zobaczenia nad Sosiną!

Każdy znajdzie coś dla siebie

Czysta woda, piaszczyste plaże, boiska, możliwość uprawiania sportów wodnych to tylko niektóre atrakcje dzisiejszej Sosiny. Niezależnie od preferowanego sposobu spędzania wolnego czasu na terenie jaworznickiego OWR każdy znajdzie coś dla siebie. – Jest tam wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki, mamy też boisko do siatkówki plażowej i gry w bule, siłownię pod chmurką i plac zabaw. Będzie też można korzystać ze sprzętu pływającego, czyli kajaków i rowerków wodnych – wylicza Dariusz Chrapek, zastępca dyrektora MCKiS ds. sportu.

Rowerzyści, rolkarze i spacerowicze mogą korzystać z wyasfaltowanej ścieżki wokół zbiornika. To doskonałe miejsce dla takiej aktywności. Co ważne, to droga wyłączona z ruchu samochodowego i auta nie mogą nią jeździć.

| fot. Andrzej Pokuta

Sosina będzie też rajem dla tych, którzy chcą po prostu cieszyć się słońcem i wodą i nade wszystko cenią sobie plażowanie. Osad z dna Sosiny został wybrany, wywieziony i zutylizowany. Woda w zbiorniku jest teraz naprawdę czysta. W utrzymaniu tego stanu pomaga kanalizacja i system specjalnych pomp. Podobnie z plażami. Gałęzie, liście i śmieci zostały pozbierane. Przywieziono też nowy piasek. Poustawiano ławeczki i drewniane leżaki. Wypoczywający korzystać będą mogli z bezpłatnych toalet i natrysków.

Bezpiecznie i wygodnie

Aby wypoczynek na terenie OWR dla wszystkich był bezpieczny i wygodny, uporządkowano kwestie parkowania. Przy wjeździe na teren ośrodka pobierać się będzie bilet, a wyjeżdżając trzeba będzie uiścić opłatę za parkowanie. Pieniądze uzyskane z opłaty parkingowej w całości przeznaczane będą na utrzymanie terenu ośrodka. Parkować będzie można tylko tam, gdzie będą przygotowane do tego miejsca, między innymi przy hotelu Wodnik i na dawnym placu biwakowym. Za pozostawienie aut w niewyznaczonym do tego celu miejscu, kierowców mogą spotkać przykre konsekwencje. Co ważne, w sezonie pracownicy MCKiS będą pomagać zmotoryzowanym i podpowiadać, gdzie można bezpiecznie i wygodnie zostawić samochód.
Wypoczywający na terenie ośrodka będą mogli korzystać też z usług gastronomicznych. Właśnie dziś (6 maja) w siedzibie MCKiS odbyć ma się licytacja i wiadomo już będzie, jacy przedsiębiorcy będą oferować swoje usługi w budkach, które stanęły na terenie OWR.

Już niedługo w tych pawilonach rozgości się gastronomia | fot. Andrzej Pokuta

Trzy kąpieliska – po sezonie

Główny etap prac na terenie Sosiny właśnie się kończy, ale to nie wszystkie zmiany, jakie jeszcze nas czekają. Po zamknięciu tegorocznego sezonu na teren ośrodka wrócą robotnicy. Powstaną tam wówczas trzy odrębne kąpieliska, wydzielone drewnianymi podestami. Dzięki temu wytyczone zostaną miejsca do kąpieli dla osób, które umieją pływać i dla tych, które dopiero się tej sztuki uczą. Zaś zimą na terenie jednego z tych kąpielisk organizowane będzie bezpieczne lodowisko.

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Sosina trwa wielkie sprzątanie po budowie. Specjalna ekipa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu zbiera śmieci, kosi trawę, przycina żywopłoty i usuwa samosiejki. Po zakończeniu prac budowlanych z terenu ośrodka zebrać udało się już ponad 20 metrów sześciennych odpadów, a to jeszcze wcale nie koniec porządków.

Wciąż trwają też przygotowania na przyjęcie pierwszych plażowiczów. Na terenie ośrodka trzeba ustawić znaki drogowe, które informować będą zmotoryzowanych plażowiczów o nowych zasadach ruchu. W sumie ustawionych zostanie tam około stu nowych znaków drogowych. Na terenie ośrodka stanie też blisko 130 koszy na śmieci. Część z nich będzie przeznaczona do selektywnej zbiórki, a do pozostałych trafiać będą odpady zmieszane.

Sosina wzbogaciła się o nowiutkie pomosty | fot. Andrzej Pokuta

Grażyna Dębała

Odnowiona plaża już czeka… | fot. Andrzej Pokuta