paweł-silbertPaweł Silbert
prezydent Jaworzna

Od lat dokładamy starań, żeby święto naszego miasta było wyjątkowym i interesującym wydarzeniem dla mieszkańców. W tym roku zdecydowaliśmy się postawić na gwiazdy estrady, które zdobywają nie tylko szczyty list przebojów, ale również szczyty popularności w serwisach społecznościowych. Warto zaznaczyć, że zaproszeni przez nas na tegoroczne Dni Jaworzna wykonawcy to czołowi artyści reprezentujący popularne obecnie nurty muzyczne, od nowoczesnego electropopu, przez charyzmatyczny rock’n’roll po muzykę klubową. Liczymy na to, że takie zestawienie będzie mogło zaspokoić szerokie gusta muzyczne mieszkańców. Serdecznie zapraszam wszystkich jaworznian na tegoroczne Dni Miasta. Wierzę, że będziemy się wspólnie świetnie bawić.

The Dumplings, Grzegorz Hyży, Gromee, blunt razor, Kamil Bednarek i Ørganek. To właśnie te gwiazdy wystąpią przed jaworznicką publicznością podczas tegorocznych Dni Jaworzna.

Święto miasta odbędzie się 15 i 16 czerwca na Azotanii (stadion MCKiS przy ul. Moniuszki 95). Będą rozbrzmiewać mocne dźwięki takich gatunków jak: electropop, pop, muzyka klubowa, reggae, muzyka alternatywna i rock. Na bawiących się mieszkańców czeka więc prawdziwa muzyczna mieszanka gatunków, stylów i osobowości.

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie gorąco zachęcają i zapraszają wszystkich mieszkańców i ich gości do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Jak podkreślają pracownicy MCKiS-u, tegoroczni wykonawcy to gwiazdy młodego pokolenia, laureaci najważniejszych nagród muzycznych, którzy biją rekordy popularności w serwisie YouTube.

Na pewno podczas tegorocznych Dni Jaworzna każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem program jest tak dobrany, aby wszyscy mogli czuć się usatysfakcjonowani, a także, żeby mogły dobrze bawić się osoby w różnym wieku. Wszystko jest tak pomyślane, żeby ciekawie i atrakcyjnie mogły spędzić czas całe rodziny – podkreśla Sebastian Kuś dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Godziny koncertów są już znane. Najpierw wystąpi The Dumplings (o godz. 18.00). Po nim, o 20.00 na scenie pojawi się Grzegorz Hyży, a na zakończenie pierwszego dnia usłyszymy kawałki Gromeego. W niedzielę koncerty rozpoczną się o godz. 17.30. Jako pierwszy wystąpi Kamil Bednarek (którego już raz gościliśmy w Jaworznie – na Festiwalu Energii w 2014 roku). O godz. 19.30 usłyszymy utwory szybko pnącego się po drabinie scenicznej kariery jaworznickiego zespołu blunt razor, a o godz. 21.00 na scenie pojawi się Ørganek.

Jak co roku, na Azotanii stanie też wesołe miasteczko i pojawi się strefa gastronomiczna. Na stadionie odbędzie się również finał Rodzinnego Rajdu Rowerowego.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat Dni Jaworzna zmieniały swoją formułę i miejsca, w których organizowano święto.

Najpierw organizowało je Miejskie Centrum Kultury, później Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a teraz MCKiS. Rozpoczynały się pochodem i wręczeniem kluczy do miasta. Prezydent Jaworzna składał je na ręce dzieci i młodzieży. Początkowo zabawa odbywała się przed halą widowiskowo-sportową, ale ze względu na przepisy związane z imprezami masowymi została przeniesiona na stadion Azotanii. Tam też odbywa się co roku – wyjaśnia Barbara Halaś z MCKiS-u.

Święto miasta to nie tylko koncerty gwiazd. Były też i lata, gdy Dni Jaworzna trwały nie przez jeden weekend, ale nawet kilka tygodni i skupiały się na promocji lokalnych talentów. Warto też podkreślić, że z roku na rok na jaworznickiej scenie pojawia się coraz więcej znanych wykonawców. Rok temu gościliśmy m.in. Myslowitz, Sarsę i Video. Z kolei dwa lata temu wśród wykonawców na scenie Dni Jaworzna znaleźli się Sylwia Grzeszczak i Piasek.

Sylwetki Artystów

the-dumplings

fot. Daniel Jaroszek

The Dumplings – polski duet muzyczny, wykonujący muzykę electropop. Tworzą go Justyna Święs i Kuba Karaś. Zespół zdobył popularność jako fenomen internetowy, publikując swoją twórczość na kanale YouTube. W 2014 roku wydał swój debiutancki album „No Bad Days”, który został nagrodzony Fryderykiem za fonograficzny debiut roku. W roku 2016 został odznaczony Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Dużo koncertuje w Polsce i za granicą. Grał na festiwalach showcasowych takich jak: Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton czy Europavox. Występował na ważnych polskich i zagranicznych imprezach: Off Festival, Grape Festival, Open’er, Colours of Ostrava, Sziget Festival. Odbył także trasę koncertową w Tokio oraz koncertował w Meksyku, Paryżu i Londynie.

hyży

fot. Materiały promocyjne artysty

Grzegorz Hyży – doskonałe poczucie rytmu, hipnotyzujący wokal, niezwykła wrażliwość – to wszystko sprawia, że Grzegorza Hyżego chętnie się słucha. Jest to młody artysta, którego kariera nabrała tempa po sukcesie w programie X Factor w 2103 roku. Rok później miała miejsce premiera jego debiutanckiego albumu. Od tamtego momentu światło dzienne ujrzało 5 singli, wszystkie podbiły serca słuchaczy i okazały się wielkimi przebojami (ok 30 milionów odtworzeń klipów na YouTube). W 2017 roku artysta wydał drugi album “Momenty” będący zestawieniem mainstreamowego rocka i krainy nowoczesnego indie. Bardzo dużo koncertuje w plenerze, klubach, występuje na największych festiwalach w Polsce oraz trenuje. Jest jurorem 9. edycji programu muzycznego The Voice Of Poland.

gromee

fot. Agnieszka Rzymek

Gromee – to krakowski producent Andrzej Gromala, DJ, remixer i kolekcjoner muzyki. Odnajduje się doskonale w rożnych gatunkach muzyki, nie tylko klubowej. Gromee bardzo ceni sobie brzmienie żywych instrumentów, eksperymentuje z muzyką i współpracuje z wieloma wybitnymi multiinstrumentalistami. Jego utwory grane na żywo to zawsze najlepiej wyselekcjonowana muzyka i dźwięki, które wciągają słuchacza i na pewno taki kawał dobrej muzyki zafunduje podczas w Jaworznie. Jako producent znany jest też poza granicami kraju, pracował dla gwiazd konkursu Eurowizji. W Polsce koncertował podczas Life Festiwalu Oświęcim, gdzie zagrał miedzy innymi przed Eltonem Johnem. Miał okazję również występować przed takimi artystami jak Mariah Carey, Alan Walker, Chicane, Enriqe Iglesias.

kamil-bednarek

fot. Keesho Photography

Kamil Bednarek – niekwestionowana gwiazda polskiego reggae. Artysta, który mimo młodego wieku w polskim przemyśle fonografi cznym osiągnął chyba niemal wszystko. Na swoim koncie ma diamentową płytę i niezliczoną ilość występów. Szeroką popularność zdobył w 2010 roku dzięki telewizyjnemu programowi “Mam Talent”, wystąpił wtedy ze swoim zespołem Star Guard Muffin. Wydany w tym okresie debiutancki album “Szanuj” uzyskał status podwójnej platyny. Po dwóch latach i zmianie składu artysta stworzył nowy zespół BEDNAREK, który ruszył z kopyta, robiąc zawrotną karierę. Nagrywana przez zespół płyta okazała się najlepszą w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej. BEDNAREK koncertował na Przystanku Woodstock. Sam wokalista nagrał w tak zwanym między czasie dwie solowe płyty.

blunt-razor

fot. Kacper Gniadek

blunt razor – jaworznicki zespół tworzący muzykę eksperymentalną łączącą wiele gatunków. W ich kawałkach można usłyszeć indierock, elektronikę oraz pop, ale też motywy muzyki ludowej z całego świata. Stale powiększa grono swoich fanów, m.in. wśród artystów takich jak: Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło czy Monika Brodka, którzy docenili jego muzykę i mocno wspierali. W 2017 roku zespół zajął II miejsce w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow, gdzie nagrodą była sesja live w warszawskim studiu Jedynki Polskiego Radia. Wystąpił też w Festiwalu Młodych Talentów i w nagrodę koncertował z Luxtorpedą oraz T.Lovem. Rok 2019 zespół rozpoczął od zajęcia II miejsca w prestiżowym Festiwalu Supportów, gdzie miał okazję wystąpić przed takimi gwiazdami jak O.S.T.R, Lao Che, Ania Dąbrowska oraz Maciej Maleńczuk.

organek

fot. Karol Kacperski

Ørganek – polski zespół muzyczny wykonujący rocka alternatywnego. Zespół został założony w formie “power trio” w 2013 roku przez wokalistę i gitarzystę Tomasza Organka. Rok później wydał debiutancki album, który szybko został zauważony przez słuchaczy i krytyków. Kolejne przeboje zespołu docierały na szczyt zestawienia Najlepsza rockowa dwudziestka – audycji rozgłośni radiowej Eska Rock, trafiły też na Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, gdzie piosenka “Mississippi w ogniu” uplasowała się na pierwszym miejscu. W 2017 roku zespół otrzymał Fryderyka za album rocku i utwór roku. Muzycy często prezentują na żywo nowe utwory, m.in. podczas trasy koncertowej Męskie Granie oraz Orange Warsaw Festival. W Jaworznie na pewno będzie energetycznie i dynamicznie.

Tekst: RED, ES

Zobacz także: