Kiedy spadnie pierwszy śnieg może się zrobić przez moment tak trochę melancholijnie, świątecznie. Dopóki nie wlezie się trampkami, których jeszcze nie wymieniliśmy na zimowe buty, w kałużę. Po kostki. Wtedy nastrój pryska i, o ile nie jesteśmy akurat pięciolatkiem albo Tonim Sailerem, zima znów staje się wrogiem.

Poza tym to nie pierwszy śnieg powinniśmy traktować jako zwiastun zbliżających się świąt. Zamiast rozglądać się za wątpliwej jakości białym puchem, wystarczy zauważyć, że zwiększa się ilość różnych akcji charytatywnych. Boże Narodzenie to dla nas synonim ciepła, rodzinnej atmosfery.

W święta i w poprzedzającym je okresie wolelibyśmy być tacy trochę bardziej dla innych. Nie dziwi więc, że fundacje akurat wtedy organizują wiele akcji. I bardzo dobrze, powinny skorzystać z tego, że nawet bardziej zapalczywi w tym czasie trochę miękną. Oczywiście większość z nas całkiem chętnie pomaga innym, niezależnie od pory roku czy poglądów politycznych.

Stając w obliczu czyjejś tragedii, nadal potrafi wykrzesać z siebie spore pokłady człowieczeństwa. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na najbliższe akcje, które będą się wokół nas działy. W Jaworznie przecież też ich nie braknie. Już w najbliższą sobotę zaplanowano koncert charytatywny w CK Teatrze Sztuk. To wspaniała inicjatywa przyjaciół ciężko chorej aktorki i piosenkarki Anity Sajnóg.

Warto przyjść nie tylko dla pięknych doznać muzycznych, ale przede wszystkim by pomóc artystce. Nadal trwa zbiórka darów w ramach akcji prowadzonej dla dzieci z SOSW “Wyjątkowy mikołaj i wyjątkowa gwiazdka dla wyjątkowych dzieci”, której szczegóły można znaleźć na Facebooku. Szef jaworznickiego stowarzyszenia Do Źródła, Radosław Siewniak, który jest teraz na misji w Iraku prowadzi natomiast zbiórkę dla 500 dzieci z obozów dla uchodźców. Chce maluchom sprawić świąteczną niespodziankę.

To tylko wybrane akcje, jest mnóstwo innych. Ich formy są na tyle zróżnicowane, że każdy może jakoś pomóc. Okres przedświąteczny temu sprzyja, więc dajmy się ponieść i postarajmy się być trochę dla innych.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: