Kto nie ryzykuje, ten nie wie, czy było warto – taką zasadą kieruje się jaworznianka Karolina Kornaga, która 14 sierpnia wyruszy w 900-kilometrową podróż na składaku marki Zenit. W ramach 9-dniowej podróży po Polsce 26-letnia rowerzystka z Jaworzna będzie promować zbiórkę pieniędzy na rzecz oddziału neurochirurgii dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Los pacjentów onkologicznych jest jej bliski. Sama przeszła operację usunięcia nowotworu. Teraz chce pomóc innym chorym.

– Na pomysł ze składakiem wpadłam, gdy jechałam do pracy na rowerze. Od zawsze lubiłam ten środek transportu i swego czasu jeździłam nim dosłownie wszędzie. Miałam jednak dłuższą przerwę, dlatego, jadąc do pracy, dostałam zadyszki. Bardzo mi się to nie spodobało – wspomina.

Aby wrócić do formy, postanowiła, że wybierze się w rowerową podróż przez całą Polskę. Zdecydowała się wystartować z najbardziej wysuniętego na południe punktu, czyli z Sianek, a na metę swojej eskapady wyznaczyła miejsce najbardziej wysunięte na północ. Znajduje się ono w Jastrzębiej Górze.

– Aby nie było za łatwo, zdecydowałam, że pojadę tam składakiem. Później naszła mnie kolejna myśl, że skoro robię coś dla siebie, mogę jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych – uśmiecha się jaworznianka. – Wiem, jak to jest czuć ból, którego się nie da opisać, strach przed tym, co cię czeka oraz bezsilność, z którą nic nie można zrobić. Wiem, jak to jest, kiedy jedzie się na blok operacyjny i tak naprawdę nie ma się pewności, czy coś będzie później – mówi.

Dlatego zdecydowała, że pojedzie właśnie dla osób, które, tak jak ona, zmagają się z nowotworami mózgu. Ponad 20-letniego składaka znaleźli dla niej jej szef i rowerzyści z grupy Team Jaworzno On-Tour, którzy zadbali też o jego odnowienie. W wyprawie będą jej towarzyszyć przyjaciele i jej tata, który zadba o zaopatrzenie.

Zrzutka już wystartowała. Można ją znaleźć pod adresem siepomaga.pl/skladakiemprzezpolske. Pieniądze trafiają bezpośrednio na konto Fundacji ISKIERKA, która przekaże je katowickiej neurochirurgii dziecięcej. W pomoc angażują się osoby prywatne i przedsiębiorcy.

Więcej informacji można znaleźć w facebookowym wydarzeniu „Składakiem przez Polskę”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Karolina Kornaga ze składakiem, na którym przemierzy Polskę | fot. Archiwum prywatne