Właściwa dieta to broń, która może pomóc w walce z rakiem. Odpowiednie odżywianie się i zdrowy styl życia są również tarczą, która pomaga zapobiegać zachorowaniu. O tym, jak to, co jemy, wpływa na nasze zdrowie, opowiedziała nam dr n. o zdr. Patrycja Kłósek-Bzowska, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, która w Jaworznie prowadzi Paletę Diet.
– To prawda, że dieta ma wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy – potwierdza ekspertka. – Chociaż nowotwory te mają różne przyczyny (rak piersi jest często związany z genetyką, hormonami i stylem życia, a rak szyjki macicy z wirusem HPV), to odpowiednia dieta może odgrywać istotną rolę zarówno w prewencji, jak i w leczeniu – zaznacza.
Jak podkreśla, badania sugerują, że dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega-3 może zmniejszać ryzyko raka piersi.
– Z kolei dieta wysokotłuszczowa, bogata w czerwone mięso, przetworzone produkty i alkohol może zwiększać to ryzyko – uczula. – Natomiast w przypadku raka szyjki macicy może pomóc zmniejszyć ryzyko jego rozwoju, szczególnie w kontekście infekcji wirusem HPV, dieta bogata w antyoksydanty (np. witaminy C, E, beta-karoten), kwas foliowy i karotenoidy. Unikanie diety bogatej w przetworzoną żywność i tłuszcze nasycone jest również korzystne – dodaje.
Zatem co należy jeść, a czego się wystrzegać, by nie zachorować? Patrycja Kłósek-Bzowska zaznacza, że wśród zalecanych produktów są oczywiście warzywa i owoce, która są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Do takich warzyw należą np. brokuły, szpinak, marchew i jagody. Ważny w diecie jest też błonnik, który znajduje się w pełnoziarnistych produktach, np. pieczywie, płatkach owsianych. Warto jeść też ryby, np. łososie, sardynki, a także nasiona chia i siemię lniane, bo są źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Z kolei zielona herbata zawiera katechiny, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Ważne są również probiotyki.
– Wpływają na zdrowie mikrobiomu jelitowego, co może pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom. Takie probiotyki są zawarte np. w jogurcie naturalnym i kefirze – tłumaczy dietetyczka.
A czego unikać? Szkodzą nam tłuszcze trans i nasycone, które znajdują się w przetworzonych produktach i fast foodach, czerwone i przetworzone mięso (jego wysokie spożycie może zwiększać ryzyko nowotworów), cukry proste i przetworzona żywność.
– Dieta bogata w cukry proste sprzyja stanom zapalnym i otyłości, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka – zaznacza Patrycja Kłósek-Bzowska.
Raka piersi „karmi” też alkohol. To ryzyko zwiększa nawet jego umiarkowane spożycie.
Anna Zielonka-Hałczyńska
Dr n. o zdr. Patrycja Kłósek-Bzowska radzi, co jeść, a czego sie wystrzegać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka | fot. Materiały prywatne