Natalia Przybysz, Dezerter, BARANOVSKI i Sorry Boys. Oto gwiazdy tegorocznego dekaTON’u. Cykl comiesięcznych koncertów, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, wystartuje już w sobotę, 18 stycznia w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Natalia Przybysz i jej zespół pojawią się na scenie o godz. 19.00. Bilety na ten koncert kosztują 60 zł. Pozostałe – 40 zł.

Oprócz soulu i jazzu w jej wykonaniu, podczas kolejnych koncertów, publiczność będzie się bawić przy dźwiękach rocka, punk rocka i popu. Punk rockowe brzmienie zapewni grupa Dezerter, która pojawi się w Szczakowej 28 lutego. 28 marca zaśpiewa z kolei reprezentujący pop i pop-rock BARANOVSKI, a 25kwietnia posłuchamy piosenek rockowego zespołu Sorry Boys. Wstęp na każdy z tych trzech koncertów kosztuje 40 złotych. Wszystkie występy, również koncert Natalii Przybysz, rozpoczną się o godz. 19.00. Bilety można kupować w kasie domu kultury lub przez internet TU.

Natalia Przybysz

natalia-przybyszMuzyczną karierę rozpoczęła w 2001 r., gdy razem ze swoją siostrą Pauliną, a także z Markiem Piotrowskim, Bartoszem Królikiem i Marcinem Ułanowskim założyli zespół Sistars. Grupa grała m.in. soul i hip-hop z elementami r&b. Album “Siła sióstr”, wydany w 2003 r., przyniósł muzykom dwa Fryderyki, a piosenka “Sutra”, która znalazła się w minialbumie EP z 2004 r., okazała się prawdziwym hitem. Rok później zespół nagrał kolejną płytę pt. “A.E.I.O.U.”, natomiast w 2006 zaprzestał działalności, by po 6 latach znów pojawić się na scenie, ale w 2013 r. grupa rozpadła się ostatecznie. W międzyczasie Natalia i Paulina Przybysz rozwijały swoje solowe kariery. Gwiazda tegorocznego dekaTON’u ma na koncie sześć płyt. Są to “Maupka Comes Home” (z 2008 roku), “Gram duszy” (2010 rok), “Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin” (2013), a także album “Prąd” z 2014 r., który 3
lata później zyskał status platynowej płyty oraz krążki “Światło nocne” (2017) i “Jak malować ogień” (2019). Ten ostatni album ma soulowe, jazzowe i bluesowe brzmienie. Składa się z 10 piosenek, do których teksty w większości napisała sama wokalistka.

Dezerter

zespół-dezerterDezerter istnieje od 1981 r. Założyli go Robert Matera, Dariusz Stepnowski i Krzysztof Grabowski. Dołączył do nich Dariusz Hajn. Początkowo grupa nosiła nazwę SS-20, nawiązującą do radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi. Zmieniła ją pod naciskiem władz po wybuchu stanu wojennego. W 1983 r. powstał singiel, “Ku przeszłości”, a 2 lata później kompilacje piosenek “Fala” i “Jak punk to punk”. W 1987 r. grupa przygotowała dwa krążki: “Underground Out Of Poland” (wydany w USA) i poddaną polskiej cenzurze “Kolaborację”. Później były “Kolaboracja II” i “Wszyscy przeciwko wszystkim”. Kolejne lata przyniosły takie albumy jak: “Blasfemia”, “Ile procent duszy?”, “Deuter”, “Mam kły mam pazury”, “Ziemia jest płaska”, “Decydujące starcie”, “Nielegalny zabójca czasu”, “Prawo do bycia idiotą” (zespół dostał za tę płytę nagrodę Fryderyka 2010), i “Większy zjada mniejszego”. W 2016 r. grupa wznowiła singiel “Ku przyszłości”, a w lutym 2019 wydała minialbum “Nienawiść 100%”. Utwory Dezertera zostały wykorzystane w kilku filmach. Zespół jest znany zarówno w Europie, jak i w USA. Obecnie tworzą go wokalista i gitarzysta Robert Matera, perkusista i autor tekstów Krzysztof Grabowski i basista Jacek Chrzanowski.

BARANOVSKI

Bwojtek-baranowskiARANOVSKI, a właściwie Wojciech Baranowski, to artysta, którego talent wokalny poznaliśmy w 2014 r., dzięki czwartej edycji programu The Voice of Poland. Dołączył do drużyny Tomsona i Barona i przeszedł do finału. Jest nie tylko wokalistą, ale również autorem tekstów i producentem. W 2015 r. zaczął koncertować z zespołem XXANAXX, a w 2018 rozpoczął solową karierę, która przyniosła mu popularność i nominację do nagrody Fryderyka w kategorii “Fonograficzny debiut roku”. Wśród przebojów artysty najbardziej znane są piosenki “Czułe miejsce”, “Dym” i “Luźno”, które znalazły się na liście najczęściej granych utworów w polskich stacjach radiowych. BARANOVSKIEGO nie mogło zabraknąć też na najważniejszych festiwalach w Polsce. Występował m.in. na Openerze, Orange Warsaw Festival i Męskim Graniu. Wziął także udział Olsztyn Green Festivalu, Fest Festivalu w Chorzowie i festiwalu Co Jest Grane w Warszawie. Pod koniec października 2019 r. artysta wydał swój pierwszy album pt. “Zbiór”. Krążek zyskał bardzo dobre opinie krytyków i został okrzyknięty jednym z najbardziej udanych popowych albumów w ostatnich latach. BARANOVSKIEGO mogliśmy oglądać w telewizji TVN podczas zabawy sylwestrowej w Warszawie.

Sorry Boys

zespół-sorry-boysZespół tworzą śpiewająca i grająca na instrumentach klawiszowych Bela Komoszyńska, gitarzysta Tomasz Dąbrowski oraz gitarzysta i klawiszowiec Piotr Blak. Grupa powstała w 2006 r. w Warszawie, a swój pierwszy album pt. “Hard Working Classes” wydała cztery lata później, jesienią 2010 r. Płyta zyskała dobre recenzje krytyków i uznanie fanów. Kolejny krążek pt. “Vulcano” muzycy przedstawili publice w listopadzie 2013 r. Zarówno ta płyta, jak i późniejszy album grupy Sorry Boys pn. “Roma” (wydany w 2016 r.) również przypadły do gustu melomanom. Ten ostatni krążek zyskał również nominację do nagrody Fryderyka w kategorii “Album roku alternatywa”. W maju ubiegłego roku ukazała się pierwsza w pełni polskojęzyczna płyta grupy. Nosi tytuł “Miłość” i składa się z 11 utworów. W jednym z nich gościnnie wystąpiła Kayah. Jak podkreślają sami artyści, piosenki, których autorką jest Bela Komoszyńska, pokazują oblicza najważniejszego uczucia świata z prywatnej i uniwersalnej perspektywy. Album portretuje kobiecość uchwyconą w procesie życiowej zmiany.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska


Sebastian Kuś

dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie

Soul, jazz, blues, pop, rock i punk rock zagoszczą niebawem na scenie szczakowskiego domu kultury. Wszystkich fanów dobrego brzmienia zapraszam do wspólnej zabawy w ramach drugiej edycji dekaTON’u. Rok temu cykl koncertów, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta, których do Szczakowej przyciągnęły znane nazwiska, jak m.in. Daria Zawiałow czy Stefano Terrazzino. Również w tym roku przed jaworznicķą publicznością wystąpią prawdziwe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Najpierw czeka nas spora dawka soulu, jazzu i bluesa, którą zapewni Natalia Przybysz. Miesiąc później solidnego punk rocka zagra Dezerter. Z kolei w kwietniu usłyszymy popowe kawałki BARANOVSKIEGO. Druga edycja dekaTON’u pożegna nas rockowo, dzięki grupie Sorry Boys. Jest więc w czym wybierać i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz także: