W czwartek, 18 sierpnia, w Urzędzie Miejskim otwarto urny z głosami oddanymi w ramach tegorocznej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz urzędnicy przeliczają i weryfikują wypełnione karty, a w środę, 24 sierpnia, ruszyło głosowanie w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. To też odbywa się z udziałem jaworznian.

W jubileuszowej edycji JBO jaworznianie wybierali spośród 45 zgłoszonych projektów. Ostateczne wyniki nie są jeszcze znane. Na razie wiemy, że w głosowaniu tradycyjnym złożono do urn łącznie 14 359 kart. Najwięcej, bo aż 13 837 kart, wrzucono do urny przy Urzędzie Miejskim. Mieszkańcy głosowali także elektronicznie i w ten sposób oddali łącznie 6 686 głosów. – Każdy uprawniony mieszkaniec mógł zagłosować jeden raz, wskazując maksymalnie dwa projekty z listy wniosków poddanych pod głosowanie. Przypominam więc, że liczba przeliczonych kart nie jest tożsama z liczbą oddanych na zadania głosów – mówiła podczas otwarcia urn Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta.

Dane z kart zostaną teraz wprowadzone przez operatorów do systemu, gdzie zweryfikowane zostaną dane osób głosujących. Analizie poddana zostanie również kwestia liczby zaznaczonych zadań oraz głosów podwójnych. Ostateczne wyniki głosowania poznamy na przełomie września i października.

Mieszkańcy Jaworzna po raz kolejny starają się również o pieniądze z puli Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem chcą zdobyć środki na przeprowadzenie kursów pierwszej pomocy dla 200 uczniów szkół ponadpodstawowych z naszego miasta i powiatu zawierciańskiego. Głosowanie w ramach MBO już ruszyło i odbywa się na stronie bo.slaskie.pl.

Na liście projektów, na które można zagłosować, znajduje się 105 zadań, zgłoszonych przez mieszkańców województwa śląskiego. W tym są 23 zadania w ramach puli EKO i 84 w puli REGIO w podziale na 7 podregionów. W podregionie nr 7, w którego obrębie leży też Jaworzno, znalazło się 10 inicjatyw.

Jaworznicki projekt zgłosiła do MBO Jadwiga Grzybek, wiceprezes stowarzyszenia Manhattan Podłęże. – Kursy pierwszej pomocy przedmedycznej byłyby skierowane do młodzieży z Jaworzna i powiatu zawierciańskiego. Mogłoby wziąć w nich udział 150 jaworznickich uczniów i 50 zawierciańskich – podkreśla pomysłodawczyni projektu. – Świadomość udzielania zasad pierwszej pomocy jest bardzo ważna, szczególnie wśród osób wchodzących w dorosłe życie. Również w obliczu wszelkiego rodzaju potencjalnych zagrożeń powinniśmy być przygotowani na ratowanie życia ludzkiego – wyjaśnia.

Głosowanie w ramach MBO rozpoczęło się 24 sierpnia i potrwa do 12 września. Pomysłodawczyni z Jaworzna liczy na głosy mieszkańców, którzy już pokazali, że są w stanie wywalczyć pieniądze dla swojego miasta. W ramach jednej z poprzednich edycji budżetu marszałkowskiego Jaworzno wygrało środki na zakup nowoczesnej karetki typu P dla stacji pogotowia w Jaworznie. Projekt do MBO zgłosił wtedy mąż pani Jadwigi, Roman Grzybek.

Członkowie organizacji angażują się również skutecznie w kolejne edycje Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. – W ramach JBO wygraliśmy projekt na budowę tężni solankowej w GEOsferze i na realizację pierwszego etapu lokalnej strefy relaksu Manhattan – wylicza Andrzej Kościański, prezes stowarzyszenia. – W tym roku czekamy na rozstrzygnięcie kolejnej edycji JBO, do której projekt zgłosiła Jadwiga Grzybek – dodaje.

Anna Zielonka-Hałczyńska,
Natalia Czeleń

W tegorocznym głosowaniu JBO do urn trafiło 14 359 kart | fot. Natalia Czeleń