Dwa happeningi, spektakl, a także sportowe atrakcje czekają na najmłodszych jaworznian, którzy już w przyszły wtorek będą obchodzić Dzień Dziecka. W naszym mieście odbędzie się kilka plenerowych imprez, na które organizatorzy zapraszają maluchy i ich rodziców.

Planowane wydarzenia zostały dostosowane do obowiązujących zasad sanitarnych w taki sposób, by w jednym miejscu nie gromadziło się na raz zbyt wiele osób. Najbliższa z imprez już w tę niedzielę.

Na 30 maja zaplanowano obchody Dnia Dziecka, które po raz siódmy zorganizuje Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto. Do 2019 roku impreza odbywała się na Rynku (rok temu z racji lockdownu zdecydowano się na wersję online). W tym roku wydarzenie odbędzie się w godzinach od 9 do 14 w formule rowerowo-spacerowego rajdu po Jaworznie. Miejsca spotkań zaplanowano w parku Podłęże, na stadionie Victoria, w parku Chrząstówka, GEOsferze i  parku Gródek. Wszędzie tam będą przygotowane stoiska z różnymi atrakcjami. – Położymy nacisk na ruch, zabawę, radość. Ideą jest to, aby dzieci świetnie się bawiły i otrzymały za udział w konkurencjach nagrody. Na stoiskach ustawionych w atrakcyjnych punktach miasta będą również czekały nagrody-niespodzianki – wyjaśnia Tomasz Łakomski, koordynator Dnia Dziecka organizowanego przez JMM.

Wśród atrakcji będą gry, zabawy, sprawnościowe konkurencje, konkursy plastyczne. Wystarczy zaplanować rodzinną wycieczkę i odwiedzić stoisko, odebrać mapę z miejscem do przybijania pieczątek potwierdzających zaliczenie kolejnych etapów zabawy i udać się do następnych punktów. Po otrzymaniu pięciu pieczątek można wypełnioną kartę zostawić u opiekuna stoiska w ostatnim zaplanowanym punkcie. Spośród wszystkich kart zostaną wylosowane główne nagrody. A o godz. 17.00 organizatorzy wypuszczą w niebo pomarańczowe balony z pozdrowieniami dla dzieci, licząc, że za rok znów będzie można spotkać się w większym gronie.

Swoje propozycje, dostosowane do obecnej sytuacji, mają też dla dzieciaków pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. – 1 czerwca zorganizujemy dla młodych jaworznian ciekawe happeningi. Jeden z nich odbędzie się na byczyńskim rynku. Tam na maluchy będą czekać instruktorzy klubu Niko. Drugi happening jest zaplanowany przed Domem Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej – informuje Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych i kierownik działu promocji MCKiS. Pokreśla jednak, że to, czy wydarzenia dojdą do skutku, zależy od pogody.

Happening w Byczynie pod hasłem „Odnajdź w sobie dziecko” rozpocznie się o godz. 15.00. W programie znajdą się występy taneczne dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 18 i grupy tanecznej MCKiS. Będą animacje, gry i zabawy, konkursy z nagrodami. Przy byczyńskim rynku stanie prawdziwy walec. Zaplanowano też ekoakcje z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów i Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, m.in. sadzenie roślin w specjalnie przygotowywanych donicach z palet. Byczyńska grupa Nord Walkers zrobi rozgrzewkę i wybierze się na spacer z kijami i balonami. Około godz. 17.30 na dzieci czeka niespodzianka.

Happening przed Domem Kultury w Szczakowej rozpocznie się z kolei o godz. 16.00. Będą wiersze, rymowanki, quizy, baloniki. Dzieci będą też mogły przejechać się na kucyku i cieszyć się wielkimi bańkami mydlanymi, które będzie robił dla nich szczudlarz. Mogą też liczyć na słodki upominek.

…a tak w Szczakowej | fot. Archiwum MCKiS

Z kolei w piątek, 4 czerwca, o godz. 17.00 w szczakowskim DK maluchy będą mogły zobaczyć spektakl „Dobre rady lisa Witalisa” w wykonaniu artystów z grupy „O! Teatr” z Jaworzna. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba mieć ze sobą wejściówkę. Są one do odbioru w siedzibie domu kultury. Warto się pospieszyć, ponieważ na widowni można zająć tylko połowę miejsc.
Również 4 czerwca, ale o godz. 10.00, maluchy będą świętować na Sosinie z Fundacją Kajakową Tołhaj GDK, która zaprasza młodych pasjonatów kajakarstwa na „Dzień Dziecka w kajaku”. W programie sporo atrakcji, w tym wyścigi i konkursy z elementami rywalizacji. Zgłoszenia trwają do 1 czerwca. Po szczegóły można dzwonić pod numer 508 178 306.

Ewa, Szpak, Anna Zielonka-Hałczyńska

Tak bawiono się podczas Dnia Dziecka w 2019 r. na Rynku… | fot. Archiwum MCKiS