Rynek w Dąbrowie Narodowej to element realizowanego w naszym mieście programu “Jaworzno – Miasto 7 Rynków”. Zakłada on utworzenie i zagospodarowanie reprezentacyjnych placów w sześciu jaworznickich dzielnicach. Siódmym rynkiem jest oczywiście ten w ścisłym centrum Jaworzna. Z takich reprezentacyjnych miejsc korzystają już mieszkańcy Jelenia i Byczyny. Kolejny rynek powstanie właśnie w Dąbrowie Narodowej. Konsultacje w sprawie jego utworzenia prowadzono też z mieszkańcami Długoszyna i Ciężkowic.


Już wkrótce plac św. Teresy w Dąbrowie Narodowej zmieni wygląd. Tej transformacji dokona firma Anny Malik z Bolęcina. To właśnie ta firma wygrała przetarg na stworzenie reprezentacyjnego placu w tej części miasta.

Dąbrowski rynek będzie szczególny. W projekcie nie mogło zabraknąć tego, co kojarzone jest z dzielnicą. Chodzi o charakterystyczny dla Wspólnoty Betlejem styl Hundertwassera, austriackiego artysty, który z powodzeniem łączył różne kształty i kolory.

Rzeczywiście będziemy mieć swój udział w powstaniu rynku. Jako Wspólnota Betlejem zajmiemy się ławkami. Te, które staną w surowym stanie, ozdobimy kolorową ceramiką. Mamy już sporo pomysłów, ale musimy zobaczyć te ławki, by mógł powstać konkretny projekt – zapowiada ks. Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem, która swoją siedzibę ma właśnie w Dąbrowie Narodowej.

Mieszkańcy dzielnicy niecierpliwie czekają na swój rynek. Projekty robią wrażenie. Plac ma się stać miejscem spotkań mieszkańców czy integracyjnych imprez. Nie zabraknie tam również miejsca do aktywnego wypoczynku i sąsiedzkich spotkań.

Takie miejsce bardzo się przyda. Plac jest ładny i warto go dobrze wykorzystać. Rynki w Jeleniu czy Byczynie są ładnie utrzymane i przyciągają mieszkańców. Myślę, że w Dąbrowie Narodowej może być podobnie – mówi Stanisław Kilian, mieszkaniec dzielnicy.

Poza rynkiem powstanie też siłownia pod chmurką i plac zabaw dla najmłodszych dąbrowian. Aby plac św. Teresy mógł stać się miejscem wypoczynku dla mieszkańców, konieczne będzie też przeprowadzenie robót rozbiórkowych istniejącej nawierzchni drogi oraz placu, a także przebudowa układu drogowego ulic Długiej i Ofiar Faszyzmu wraz z odwodnieniem jezdni.

W dąbrowskim rynku staną elementy małej architektury, czyli ławki, kosze na śmieci, miejsca postojowe dla rowerów, urządzenia placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Wszystkie elementy wyposażenia będą bezpieczne, nowoczesne i doskonale wpiszą się w przestrzeń placu św. Teresy. Zamontowane zostaną też ograniczniki ruchu kołowego i dekoracyjne kamienie ozdobne.

To nie koniec zmian. Rynek w Dąbrowie Narodowej nieco się zazieleni. W projekcie uwzględniono najpierw wycinkę drzew i krzewów, a następnie nasadzenie nowych roślin. Na dąbrowskim rynku stanie też fontanna, więc konieczne będzie wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Rynek zostanie oświetlony i ogrodzony.

Dotąd wszystkie ważniejsze imprezy w Dąbrowie Narodowej odbywały się na placu przed budynkiem Straży Pożarnej. Teraz będzie alternatywa. Rynek ma szansę dodatkowo zintegrować mieszkańców tej części miasta – podkreśla Stanisław Kilian.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: