O tym, że higiena ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wciąż nie wszyscy wiemy, jak myć ręce, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed chorobami. – Mycie rąk to bardzo prosta czynność, która pozwoli nam uniknąć wielu chorób. O higienie rąk mówiło się dużo podczas pandemii oraz w okresie zachorowań na grypę, jednak nie należy o niej zapominać – podkreśla Justyna Więcławek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, czyli mycie rąk przed przygotowaniem i spożywaniem posiłków, po wyjściu z toalety, po przyjściu do domu czy zabawie ze zwierzętami powinno wejść nam w nawyk. Pozwoli to znacznie ograniczyć ryzyko zakażenia infekcjami, uniknięcie zatruć pokarmowych oraz chorób pasożytniczych.

– Za pomocą ciepłej wody i mydła jesteśmy w stanie usunąć ponad 90 proc. zanieczyszczeń występujących na dłoniach. Ważne, żeby ręce myć dokładnie – opowiada pani Justyna.
Jak prawidłowo myc ręce? To naprawdę proste. Najpierw należy zwilżyć dłonie ciepłą wodą i nałożyć na nie mydło. Namydlić powinniśmy obydwie wewnętrzne części dłoni. Następnie trzeba spleść palce dłoni i dokładnie umyć przestrzenie między palcami. Kolejnym krokiem jest namydlenie kciuków obu dłoni.

– Ręce należy dokładnie spłukać oraz wytrzeć je do sucha, co jest bardzo ważne, ponieważ do wilgotnych dłoni dużo łatwiej przyklejają się bakterie. Cała czynność powinna nam zająć około 30 sekund – mówi Justyna Więcławek z jaworznickiego sanepidu.

Specjalistka przypomina, że gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła oraz przed spożyciem posiłku w miejscu publicznym, dobrym rozwiązaniem są środki do dezynfekcji rąk.
Z powyższymi zasadami zapoznali się niedawno najmłodsi jaworznianie. Z okazji Tygodnia Higieny Rąk pracownik PSSE w Jaworznie odwiedził dzieci wypoczywające na półkoloniach organizowanych przez PTTK oddział w Jaworznie oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 i Przedszkola Miejskiego nr 25 w Jaworznie. Podczas spotkania z dziećmi omawiane były zasady przestrzegania prawidłowej higieny rąk.

NC

Mali jaworznianie wzięli udział w doświadczeniu, dzięki któremu dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest mycie rąk mydłem | fot. Materiały Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jaworznie

Zobacz także: