Azul powrócił! Ponownie mamy możliwość rozłożenia pierwszego Azula, lecz tym razem wydanego przez gdańskie wydawnictwo Rebel w limitowanej wersji – czekoladowej. W porównaniu do swojego pierwowzoru, w samej grze wiele się nie zmieniło – zamiast dekorować ściany pałacu królewskiego, wcielimy się w najznamienitszych mistrzów czekolady, aby stworzyć niezwykłe pudełka z czekoladkami.

Azul na dobre wdarł się do kategorii tytułów idealnych na rozpoczęcie przygody z grami planszowymi – proste zasady, szybka rozgrywka, uniwersalna tematyka i chęć rozegrania kolejnej partii, właśnie tak można opisać tytuł wydawany wcześniej przez wydawnictwo Lacerta, a teraz kontynuowany przez Rebel. Co w takim razie będą robić gracze po rozłożeniu Azula?

Podczas przygotowania rozgrywki każdy z graczy otrzymuje swoją planszę oraz kosteczkę do oznaczania punktów. Następnie na środku stołu wystarczy umieścić tekturowe fabryki czekolady na niebieskiej stronie. Ich liczba zależy od liczby graczy. Na każdej kładziemy jeszcze cztery wylosowane z woreczka płytki czekolady i można rozpocząć grę.

W swojej turze gracz będzie musiał wybrać jedną z fabryk, zabrać wszystkie płytki w tym samym kolorze i ułożyć je na swojej planszy. Pozostałe płytki z tej fabryki lądują na środku stołu, trafiając do wspólnej puli. Kiedy już wszystkie płytki zostaną zebrane, przystępujemy do układania czekoladek w pudełku, zliczania punktów i przygotowania do kolejnej rundy. Całość powtarzamy do momentu, gdy jeden z graczy nie zapełni całego rzędu pudełka – wtedy następuje koniec gry i wygrywa osoba, która zebrała najwięcej punktów.

Limitowana wersja posiada jeszcze dwa dodatkowe warianty gry. Wystarczy obrócić plansze graczy na drugą stronę, aby otrzymać możliwość lepszego planowania swoich kolejnych działań podczas układania płytek. Pudełko nie narzuca nam miejsc, w których mają znaleźć się konkretne czekoladki. Drugim wariantem jest zastosowanie specjalnych fabryk. W tym przypadku obracamy niektóre z żetonów fabryk na stronę złotą i stosujemy się do wskazanych efektów. Ten wariant skutecznie pomaga graczom, którzy mogliby się już znudzić zwykłym Azulem.

Obok Mistrza Czekolady Rebel wydał także dodatek do oryginalnej pierwszej wersji Azula – Kryształowa Mozaika. W rozszerzeniu otrzymujemy plansze gracza z nowymi wytycznymi układania płytek oraz z innym sposobem przyznawania punktów. Ponadto w pudełku znajdziemy cztery plastikowe nakładki, które zapobiegają przesuwaniu się zarówno płytek na planszy, jak i znacznika punktacji. Wspomniane nakładki pasują również do plansz z limitowanej czekoladowej edycji, a jak się sprawdzają? Swoją funkcję spełniają bardzo dobrze, chociaż według mnie mogłyby lepiej przylegać do planszy. Jest to jednak duża pomoc przy niespodziewanym potrąceniu stołu, a plansze z nowymi zasadami ożywią rozgrywkę w klasycznego Azula.

Obecnie na rynku znajdują się cztery wersje Azula: zwykły, Witraże Sintry, Letni Pawilon i Ogrody Królowej, dwa dodatki oraz opisana powyżej edycja limitowana. Oba dodatki zawierają nowe plansze graczy i przezroczyste nakładki zapobiegające przesuwaniu się elementów – Kryształowa Mozaika do Azula oraz Lśniący Pawilon do Letniego Pawilonu. Na stronie wydawcy można znaleźć również dodatkowe kafelki: czerwone i niebieskie, które wizualnie wzbogacają pierwszego Azula, a także kafelki jokera wprowadzające jeszcze jeden wariant rozgrywki.

Którą wersję wybrać? Ja najchętniej sięgałem zawsze po trzeci Azul, czyli Letni Pawilon, natomiast ani Witraże Sintry, ani Ogrody Królowej nigdy nie mogły się u mnie przebić. Ogrody również pod względem wykonania są u mnie na ostatnim miejscu ze wszystkich wersji. Pierwszy Azul również miał trudność z dostaniem się na stół – dodatkowe warianty fabryk i plansze graczy dużo zmieniły. Niemniej warto mieć na półce chociaż jedną wersję Azula, więc dlaczego nie limitowaną edycję i nie pobawić się w wytwórcę czekolady?

Artykuł powstał przy współpracy z wydawnictwem Rebel.

Radosław Kałuża
Galeria: HarcMepel

Zobacz także: