Przebudowa jaworznickich dróg nabiera tempa. Trwa modernizacja ulicy Martyniaków, a niebawem roboty ruszą na Krakowskiej w Byczynie, Katowickiej – od Osiedla Stałego do Łubowca, Grunwaldzkiej – od ronda na Pechniku do Kolejowej, i na Piekarskiej – od Pechnika do Niedzielisk. Na tej ostatniej drogowcy pojawią się już w poniedziałek, 10 maja. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Ulica Piekarska przejdzie lifting, który jest częścią większego przedsięwzięcia – przebudowy ul. Grunwaldzkiej (zmieni się na odcinku od nowego ronda przy ul. 11 Listopada do ul. Kolejowej w Centrum). Ten stary ślad Drogi Krajowej nr 79 czeka na zmiany od czasu powstania Trasy Śródmiejskiej, która ma status „krajówki”. Zanim ciężki sprzęt wjedzie na Grunwaldzką, najpierw odbędzie się wymiana nawierzchni Piekarskiej. Ta droga prowadzi od ronda przy 11 Listopada do ulicy Wiejskiej w Niedzieliskach. Oprócz odnowienia jezdni, drogowcy wprowadzą też kilka innych udogodnień. Powstanie 10 nowych miejsc postojowych dla samochodów osobowych w rejonie ul. Bogusławskiego i zatoka manewrowa dla autobusów. – Przebudowę zaplanowano od skrzyżowania z ul. Działkową. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem prac, od 10 maja będą prowadzone roboty rozbiórkowe, 24 maja rozpocznie się budowa zatoki manewrowej i miejsc postojowych, a na 14 czerwca zaplanowane są prace nawierzchniowe – informuje Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Ostatnią fazą przebudowy będzie ułożenie nawierzchni ścieralnej asfaltowej. Zakończenie tego etapu robót planuje się na koniec czerwca tego roku. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na warunki atmosferyczne harmonogram tych prac może ulec zmianie – podkreśla.

Przebudowa ul. Martyniaków, od ul. Wojska Polskiego do ul. Promiennej, będzie kosztować nieco ponad 10,5 mln zł, z czego nieco ponad 3,9 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Koszty przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej pokryją Wodociągi Jaworzno.

Prawie 5 mln zł pochłonie modernizacja ul. Piekarskiej i Grunwaldzkiej. Na ten cel gmina pozyskała 1,6 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. I w tym przypadku do inwestycji dołożą Wodociągi (w zakresie modernizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej). Ok. 22 mln zł finansowego wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie przeznaczone na budowę sieci kanalizacji deszczowej w Dąbrowie Narodowej wraz z odtworzeniem nawierzchni ul. Katowickiej oraz budową odwodnienia w śladzie ul. Nowodługoszyńskiej.

Po remoncie Piekarskiej wykonawca przerzuci sprzęt na Grunwaldzką. Jej jezdnia zostanie zwężona do 6 metrów, a po obu jej stronach powstaną pasy dla rowerów (takie samej, jak te na ul. Insurekcji Kościuszkowskiej). – Przebudowana też zostanie infrastruktury podziemna, jezdnia, chodniki, zjazdy i zatoki autobusowe – wymienia Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Zmianie ulegnie także geometria skrzyżowania z ul. Kolejową – dodaje.

Przebudowa Grunwaldzkiej potrwa do końca 2022 roku. Wykonawca ma jednak zapewnić przejazd samochodom, a także dojazd do posesji.

Inwestycja na Piekarskiej i Grunwaldzkiej będzie kosztować prawie 5 mln zł i odbywa się w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Firmą, która przebuduje drogi, jest Hucz Sp. z o.o. SK z Boronowa. Część kosztów sfinansują Wodociągi Jaworzno (w zakresie modernizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej). – Na realizację tego zadania w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nasze miasto pozyskało 1,6 mln zł – zaznaczają urzędnicy.

Kto zbuduje estakadę?

Już niebawem poznamy wykonawcę, który przebuduje byczyński fragment DK 79. W ogłoszonym przez gminę przetargu wzięło udział 12 firm i konsorcjów. Inwestycja ma odciążyć przecinającą dzielnicę na pół ulicę Krakowską. Obecnie na tej drodze panuje duży ruch, a jeżdżą nią nie tylko samochody osobowe, ale również tiry. Jest to więc bardzo niebezpieczny odcinek. Nowy ślad „krajówki” będzie miał około 1,3 km długości i po części będzie przebiegał po planowanej estakadzie o długości 153 metrów. Przebudowane zostaną też skrzyżowania Krakowskiej z innymi byczyńskimi ulicami. Na przeprowadzanie inwestycji gmina przewidziała w budżecie 41 mln zł.

Na ten rok zaplanowana jest też przebudowa ulicy Katowickiej, od skrzyżowania z ul. Kalinową w Osiedlu Stałym do granicy Jaworzna z Sosnowcem. Oprócz nowej nawierzchni droga zyska także nową kanalizację deszczową, a za cmentarzem na Łubowcu powstanie zbiornik infiltracyjno-retencyjny. Trwa procedura wyłaniania wykonawcy robót, które, zgodnie z założeniem, mają potrwać do 2023 roku. Finansowo inwestycję wesprze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Trwa remont ul. Martyniaków | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska