Dwadzieścia pięć czarno-białych fotografii znalazło się w Galerii „Podcienie”. Autorką prac jest jaworznianka Magdalena Hałas.

Wernisaż inaugurujący wystawę „Ile spotkań, tyle spojrzeń” odbył się 19 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Ekspozycja stanowi kontynuację i uzupełnienie tej, którą końcem minionego lata można było podziwiać w Galerii Pustej cd. Jak tłumaczy sama artystka – tytuł wystawy wziął się z jej refleksji, że nie ma dwóch takich samych spotkań, gdyż towarzyszą im – w każdym momencie życia – zupełnie inne emocje. To właśnie chciała pokazać na swoich fotografiach.

Co ciekawe – na każdej fotografii znajduje się ta sama modelka. Kasia Kmiotek, bo to właśnie ona jest bohaterką wystawy, od lat współpracuje z fotografką. Panie policzyły, że wspólnie zrobiły około 20 sesji zdjęciowych, a ich relacja, z czysto zawodowej, przerodziła się bliską więź.

Zdjęcia, znajdujące się na wystawie, powstawały przez ostatnie cztery lata i są różnymi spojrzeniami artystki na tę samą osobę. Różny był także ich proces powstawania. Wśród fotografii są te, będące wynikiem pracy jedynie modelki i fotografki, ale również takie, przy których pracował sztab profesjonalistów – fryzjerka, makijażystka, stylistka. Wspólna dla fotografii jest też czarno-biała estetyka. Jak tłumaczy sama artystka – właśnie ten rodzaj fotografii pokochała szczególnie, a jej główną inspiracją są fotografie Petera Lindbera.

Uważam, że czarno-biała fotografia tak naprawdę ma milion barw i jest ponadczasowa. Sprawia, że odbiorca zwraca uwagę na zupełnie inne aspekty niż w przypadku kolorowej. Czasami barwy odwracają uwagę od emocji, oczu, od tego, co tak naprawdę chciałabym pokazać – tłumaczy pani Magda.

Fotografka podkreśla również istotę wzajemnej energii przepływającej pomiędzy osobami znajdującymi się po dwóch stronach aparatu, a także swoje emocjonalne zaangażowanie i skupienie na fotografowanej osobie

Gdy fotografuję, to w ogóle się wyłączam. Właściwie wtedy tylko tą fotografią żyję. Każdemu ze zdjęć przekazuję swoje emocje i mam nadzieję, że widać to wybranych do wystawy kadrach – mówi.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy Hali, do 19 lutego.

Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie świetnym tegorocznym startem naszej galerii. Bardzo zależy nam na tym, by to miejsce było kojarzone ze sztuką, z artystami pochodzącymi z Jaworzna, ale także spoza jego obszaru. Są plany i mamy nadzieję, że uda się je zrealizować – mówi Karolina Dąbrowa z działu kultury MCKiS.

Magdalena Hałas i bohaterka wystawy – Kasia Kmiotek.

Zobacz także: