Pandemiczne dane są optymistyczne. W środę 2 czerwca w Jaworznie odnotowano 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Nie było ofiar śmiertelnych groźnego wirusa. W całej Polsce potwierdzonych przypadków zakażenia tego dnia było 664, a 97 osób zmarło.

Korzystna tendencja pozwala na zdejmowanie kolejnych obostrzeń. Przede wszystkim, od poniedziałku, 31 maja, wszyscy uczniowie wrócili do szkolnych ławek. Młodzi ludzie byli już bardzo zmęczeni edukacją na odległość i spragnieni kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Po tak długiej przerwie nie brakowało jednak również stresów. Aby ułatwić uczniom powrót w szkolne mury, nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 zorganizowali gry i zabawy (patrz zdj. na 1 str.). Niemal 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczakowej wzięło udział w podchodach. Startowali ze swoich klas i po drodze musieli stawić się w 18 punktach, rozlokowanych nie tylko na szkolnym terenie, ale również na stadionie Szczakowianki i w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Mieli do wykonania różne zadania, m.in. rozwiązywanie łamigłówek, szyfrów, odnajdywanie map. Każda klasa zbierała żetony, które będzie mogła wykorzystać w przyszłym roku szkolnym, np. na dodatkowy dzień na szkolną wycieczkę. W zabawie wzięły udział wszystkie klasy.

Myślę, że taka formuła spodobała się naszym uczniom i pozwoliła im znów zaaklimatyzować się w naszej szkole – podkreśla Rafał Soból, dyrektor ZSP 3 w Jaworznie.

Na poprawę pandemicznej sytuacji wpływa rosnąca liczba zaszczepionych. Do końca maja w naszym mieście zostało zaszczepionych jedną dawką 35 167 obywateli, a dwiema dawkami 11 955 mieszkańców. W jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym w poniedziałek na oddziale covidowym nie było żadnego pacjenta chorego na COVID-19. A od, wtorku, 1 czerwca, decyzją wojewody, jaworznicki szpital wrócił do normalnego trybu funkcjonowania i likwiduje oddział covidowy. Uruchomione zostaną oddziały internistyczny i kardiologiczny.

Zakład Lecznictwa Otwartego, który obsługuje 9 punktów szczepień w swoich przychodniach oraz powszechny punkt zlokalizowany w hali na Leopoldzie, postanowił wysyłać powiadomienia esemesem do tych mieszkańców, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni. W przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona informacja o możliwości zaszczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 roku życia.

Kontynuujemy szczepienia populacyjne, będziemy szczepić dzieci i wkraczamy do zakładów pracy. Odpowiadamy pozytywnie na zapotrzebowanie firm, które chcą zaszczepić swoich pracowników – mówi Jacek Nowak, prezes ZLO.

W Jaworznie znów działają kino i kryta pływalnia, a już od niedzieli zdejmowane będą kolejne ograniczenia. Od 6 czerwca w imprezach i zgromadzeniach może uczestniczyć 150 osób. W transporcie zbiorowym może być 75 proc. obłożenia. Otwarte zostaną sale zabaw, a w targach, konferencjach i wystawach uczestniczyć może 1 osoba na 15 m kw.

Grażyna Dębała, Ewa Szpak, Anna ZielonkaHałczyńska

Jaworznicki szpital wrócił do normalnego trybu funkcjonowania i likwiduje oddział covidowy | fot. Ewa Szpak