Tydzień Kultury Beskidzkiej, to niezwykle popularna impreza folklorystyczna w Beskidach. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawanych wydarzeń folkowych w Polsce i całej Europie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 r., ale jego tradycja sięga “Święta Gór”, które odbywało się w latach ’30. ubiegłego wieku.

Obecnie spotkanie z kulturą trwa dziewięć dni, a oprócz koncertów odbywają się wystawy, kiermasze i spotkania z twórcami ludowymi. 

Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodnością kultur innych państw i narodów z najodleglejszych zakątków świata – mówi Barbara Halaś z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowały się również dwa zespoły śpiewacze z Jaworzna: “Byczynianki” i “Ciężkowianki”. Panie wystąpiły na scenie w Wiśle dnia 4 sierpnia. 

“Ciężkowianki” to jeden z najstarszych jaworznickich zespołów śpiewaczych, bo liczy sobie aż 63 lata! Panie, od 1956 r., występują na licznych biesiadach, przeglądach, festiwalach i dożynkach, a przy tym kultywują rodzime tradycje.

Zespół śpiewaczy “Byczynianki” ostatnio obchodził 35. rocznicę powstania. Warto dodać, że mowa o oficjalnym powstaniu, bo wcześniej zespół istniał nieformalnie. 

Panie z obu zespołów wykonują pieśni ludowe, biesiadne i folklorystyczne, chociaż nie unikają własnego repertuaru, to często wykonują też znane pieśni ludowe i przyśpiewki, a także kolędy i pastorałki.

Charakterystyczne są również stroje krakowskie, w których panie występują na scenie. Odnosi się to do tradycji województwa krakowskiego (którego częścią było niegdyś Jaworzno), z którym wciąż utożsamia się część mieszkańców miasta.

Zobacz także: