Na Rynku pojawiła się figurka, przedstawiająca chomika europejskiego. Trzeci już w Jaworznie sympatyczny gryzoń z brązu siedzi przy Kapsule Czasu i opiera się na klepsydrze. Uroczystego odsłonięcia dokonały w Dzień Dziecka maluchy z grup Żabki i Słoneczka z Przedszkola Miejskiego nr 22.

Chomik siedzi przy Kapsule Czasu z nadzieją, że jego zagrożony gatunek doczeka momentu, gdy zostanie ona otwarta za ponad 90 lat – zaznacza Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Wcześniej w naszym mieście ustawiono dwie inne chomikowe figurki. Jedna z nich znajduje się od 2019 roku na rynku w Byczynie. Chomik w łapkach trzyma siekierę, niczym drwal z jaworznickiego herbu, a na łebku ma czapkę rogatywkę, czym nawiązuje do tradycji krakowskich.

Drugi posążek znajduje się pod jaworem na Rynku w centrum i powstał na pamiątkę zeszłorocznej międzynarodowej konferencji, podczas której zapadła decyzja, by wpisać chomika europejskiego na listę gatunków skrajnie zagrożonych wyginięciem. Figurka ma założoną maseczkę na znak trudnych czasów pandemii.

Czemu mają służyć te sympatyczne posążki? Chodzi o promocję, trwającego od 2015 roku, programu ochrony tych chomików. Gmina planuje ustawić więcej figurek na terenie miasta. W ten sposób powstanie chomikowy szlak. Wśród pomysłów są chomik rowerzysta i chomik na motocyklu.

Jaworzniccy urzędnicy i ekolodzy chcą pokazać, że te gryzonie nie są szkodnikami, a wręcz są ważne dla środowiska. W Jaworznie występują na polach w Jeziorkach, Wilkoszynie, Byczynie i Cezarówce Górnej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Odsłonięcia figurki dokonały przedszkolaki | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska