Na jednym ze skwerów na Podwalu pojawiła się figurka chomika europejskiego. W uroczystym odsłonięciu posążku, które odbyło się w poniedziałek, 3 czerwca, udział wzięły przedszkolaki z PM 9.

– W Jaworznie to już szósta figurka chomika. Posążki wyposażone są w szczególne atrybuty. Chomik na Podwalu jest elektrykiem – wyjaśniała przedszkolakom Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Nie bez przyczyny sympatycznego gryzonia elektryka ustawiono właśnie na Podwalu. Figurka została bowiem ufundowana przez firmę COPCO Plus Sp. z o.o , której prezesem jest Arkadiusz Kopacz. Pan Arkadiusz pochodzi z Jaworzna, jest też absolwentem PM 9 oraz SP 16, a swoją zawodową przyszłość związał z elektryką, do czego zachęcał też małych jaworznian. – Elektrycy pełnią ważne zadania. To dzięki ich pracy w domu mamy światło i możemy korzystać z rozmaitych sprzętów, które do działania potrzebują prądu. Zachęcam, by wybrać ten zawód – podkreślał Arkadiusz Kopacz.

O gatunku chomika europejskiego przedszkolakom opowiedział Marcin Tosza z jaworznickiej GEOsfery. Przyrodnik przekonywał też, że edukacja ekologiczna dzieci to ważne zadanie, które dobrze wykonane może procentować w przyszłości.

– Chomik w Polsce i całej Unii Europejskiej jest pod ścisłą ochroną, bo jest to gatunek zagrożony wyginięciem. To jeden z tak zwanych gatunków parasolowych, co oznacza, że jego ochrona pociąga za sobą ochronę wielu innych gatunków – tłumaczy Marcin Tosza.

W Jaworznie jest już sześć posążków chomika europejskiego. Poza tym na Podwalu, spotkać je można również na rynku w Byczynie, na Plantach, w parku na Podłężu, a dwie figurki są na Rynku głównym.

Chomik z Podwala to pierwszy posążek ufundowany przez prywatną firmę. Prezes COPCO Plus tłumaczy, że podobna promocja zagrożonego gatunku to doskonały pomysł.

– Jako mieszkaniec Jaworzna, zawsze czułem silne związanie z naszym miastem i jego społecznością. Kiedy pojawiła się okazja, aby wspólnie z Urzędem Miejskim w Jaworznie ufundować figurkę chomika, od razu wiedziałem, że to jest coś, co chciałbym zrobić. Chomik europejski jest nie tylko uroczym symbolem naszej lokalnej fauny, ale także gatunkiem o ogromnym znaczeniu dla naszego ekosystemu. Cieszę się, że dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 miały okazję dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym zwierzątku, i mam nadzieję, że ta figurka będzie przypominać nam wszystkim o potrzebie dbania o nasze otoczenie – mówi Arkadiusz Kopacz.

Przedszkolaki zgodnie obiecały, że będą regularnie odwiedzać „swojego” chomika i wspólnie o niego dbać.

GD

Przedszkolaki obiecały, że będą dbać o figurkę sympatycznego gryzonia | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: