Już można poczuć atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Na jaworznickim Rynku stanęła ogromna choinka. W tym roku świąteczne drzewko to świerk. W środę, 5 grudnia pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów ubierali miejską choinkę. Ozdoby
znów będą szczególne.

Podobnie jak w ubiegłym roku świąteczne drzewko na Rynku znów przystrojone zostanie w ozdoby przygotowane przez Wspólnotę Betlejem. To będą ozdoby z przesłaniem – zapowiada
Emilia Tura, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Tym razem na gałązkach choinki powieszonych zostanie siedem rodzajów domów. Każdy będzie niósł inne przesłanie.

Dom jest miejscem szczególnym nie tylko w czasie świąt, ale i na co dzień. W tym roku świętujemy dodatkowo stulecie odzyskania niepodległości. Chcemy przypomnieć o tym, że w takim wyzwolonym domu, trzeba zadbać o dobrego ducha. Czasem utrzymanie tej dobrej codzienności jest trudniejsze od walki o wyzwolenie – podkreśla ks. Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem.

Świąteczna atmosfera jest już w mieście mocno wyczuwalna. W pierwszych dniach grudnia drogowcy montowali ozdoby na ulicznych latarniach wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej. Choinkę mają już też mieszkańcy Jelenia. Drzewko stanęło oczywiście na Jeleńskim rynku i z miejsca skradło serca jaworznian. Tutaj choinka przystrojona jest w czerwone bombki i kokardy.

Świąteczne ozdoby to jednak nie wszystko. Już dziś, w czwartek, 6 grudnia, do Jaworzna przyjedzie św. Mikołaj. Gość przybędzie oczywiście na Rynek. Impreza zacznie się o godzinie 17 i potrwa do 19. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Wśród nich jest śnieżna parada. Na Rynku działał będzie Mikołajowy Fotopunkt, a kulminacyjną chwilą będzie uroczyste zapalenie lampek na świątecznym drzewku.

Świątecznych imprez będzie więcej. 15 grudnia na Rynku tradycyjnie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. To wydarzenie jest szczególnie lubiane przez jaworznian. Podczas jarmarku będzie okazja, by zdobyć piękne, oryginalne i pomysłowe świąteczne ozdoby.

Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z jaworznickich przedszkoli i szkół. Ci, którym w tym dniu szczególnie dopisze szczęście, bożonarodzeniowy kiermasz opuszczą z choinką.

W niedzielę, 23 grudnia, Rynek znów stanie się miejscem wypełnionym dobrymi życzeniami i świąteczną atmosferą. Na ten wieczór zaplanowano przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju oraz wspólne kolędowanie. Dodatkową atrakcją będzie żywa szopka. Na Rynek przyjadą alpaki i owce.

Osiołek prawdopodobnie zostanie w domu, bo na Rynku nie będzie zbyt dużo miejsca. Alpaki i owce świetnie się dogadują, ale z osiołkiem mogłoby być różnie na takiej przestrzeni – śmieje się ks. Tosza.

Tekst: Grażyna Dębała